Skócia miniszterelnöke, aki egyben a Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője is, azzal érvelt, hogy Skóciának joga van eldönteni, "szeretne-e része lenni az Egyesült Királyság instabil jövőjének". A 2014. szeptember 18-án megrendezett skót függetlenségi népszavazáson ugyan a választók 55 százaléka voksolt arra, hogy országa az Egyesült Királyság része maradjon, ám a Brexit-népszavazáson a skótok 62 százaléka az uniós tagság mellett állt ki.
Sturgeon már akkor meglebegtette az újabb referendum ötletét, hangsúlyozva, hogy Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.
A tegnap bemutatott törvénytervezetet egyelőre azonban nem terjesztik az edinburghi parlament elé, csupán konzultáció céljából hozták nyilvánosságra.
A dokumentum 42 oldalas, az esetleges új referendum szabályait foglalja magába, amelyek gyakorlatilag megegyeznének a 2014-es eljárás szabályaival. Csakhogy ezúttal vajmi kevés esélye van Sturgeonnak arra, hogy megvalósítsa elképzelését, a Theresa May vezette londoni kabinet ugyanis egyértelművé tette, nem egyezik bele, May pedig többször hangsúlyozta, az Egyesült Királyság országai együtt fognak kilépni az EU-ból, soha nem fogja megengedni, hogy “megosztó nacionalisták kikezdjék az Egyesült Királyság négy nemzetének (Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország) kincset érő unióját”.