ügyészség;nyomozás;náci tetoválás;Balatonlellei strand;

- Nem találják a náci tetoválást viselő férfit

Önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt az ügyészség nyomoz az ellen a náci tetoválást viselő férfi ellen, akiről tavaly a balatonlellei strandról tudósítva az Index közölt képet. Ezen a férfi hátán nagy méretű birodalmi sas látható a horogkereszttel. Az ügyben a közismert feljelentő, Tényi István fordult a hatóságokhoz.

Az Index tavaly július közepén közölt egy cikket „Élve fogják megnyúzni a magyar nácit?” címmel. Az íráshoz mellékeltek egy fotót, amely a balatonlellei strandon készült egy nyaraló férfiról. Az úr egyébként magyar volt.

A cikk szerzője megjegyezte: a náci sas és a horogkereszt nem azért érdekes, mert bőrbe varrva meglehetősen erős elkötelezettséget jelent, bár ma Magyarországon nem rendhagyó téma, ha egy honfitársunk felvállaltan náci. Érdekesebb, hogy ettől függetlenül azért még hatályos a Btk. önkényuralmi jelkép használatáról szóló törvénye, amely szerint: aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vörös csillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet terjeszt, nagy nyilvánosság előtt használ, vagy közszemlére tesz, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt elzárással büntetendő.

A Romnet megjegyzi, nehéz lehet egy ilyen tetoválás kapcsán helyesen eljárni, hiszen „viselője” bármikor járhat fedetlen felsőtesttel – például a strandon, így folyamatosan elkövetheti a visszaélést. A felsőruházat állandó viselésére pedig a bíróság aligha kötelezheti.

Az Index cikke kapcsán - a be-, és feljelentéseiről ismertté vált Tényi István – egy évvel később – az ügyészséghez fordult. 2016. július 25-én, az eset publikálása után egy évvel kelt beadványban arra kérte a nyomozóhatóságot, állapítsa meg a vétség, vagy bűncselekmény tényét, és az alapján vizsgálja meg az ügyészség, hogy az adott helyen, egy balatonlellei strandon – tehát nagy nyilvánosság előtt – tiltott önkényuralmi jelképet ábrázoló tetoválás közszemlére tétele alkalmas mód-e a köznyugalom megzavarására.

A Fonyódi Járási Ügyészség 2016. augusztus 10-én nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen, melynek határideje 2016. október 10. volt. A határidő letelte után a Népszava megkereste a rendőrséget, hogy ez eljárás eredményéről érdeklődjön. A Somogy megyei rendőr-főkapitányság válaszából az derül ki, hogy a nyomozást meghosszabbították.

Mint írják, a Fonyódi Rendőrkapitányság önkényuralmi jelkép használata vétség elkövetésének gyanúja miatt folytat eljárást. Tekintettel arra, hogy a nyomozás folyamatban van, ezért annak érdekeire való tekintettel nem áll módjukban további információt adni.

Díjat vehetett át a Lakiteleki Filmszemlén László Petra. Az a László Petra, aki tavaly a menekültválság közepette azzal keltett nemzetközi botrányt, hogy a magyar határnál felrúgott egy menekülő apát és kisfiát.