A megkérdezettek többsége szerint ma a kormánytól nem független a sajtó. Az egytől-ötig terjedő skálán a 2,7 pontot kapott a sajtószabadság helyzete; főleg az MSZP-szavazók húzták le a maguk 2,1 pontjával az átlagot, de a fideszesek is csak 3,4 pontot adtak a kérdésre - áll a Publicus Intézetnek a Vasárnapi Hírek megbízásából készült felmérésében. Tízből kilenc (87 százalék) válaszadó szerint fontos, hogy a sajtó szabad és a kormánytól független legyen. A megkérdezettek 85 százaléka hallott arról, hogy felfüggesztették a Népszabadság működését, viszont arról csak harmaduk, hogy Fidesz-közeli vállalkozás befolyása alá került, 43 százalék olvasta valamilyen gyakorisággal a lapot vagy a nol.hu-t. A legtöbb válaszadó szerint azért nem jelenik tovább meg a lap, mert kritizálta a kormányt és a kormánypárti politikusokat (29 százalék), illetve mert a Fidesz korlátozza a sajtószabadságot (23 százalék). Tízből minden második megkérdezett (22 százalék) sorolja az okok közé azt, hogy veszteséges volt, ezt a választ jellemzően a fideszes válaszadók adták. A válaszadók 59 százaléka véli, a korábbi kormányokénál nagyobb a kabinet befolyása a sajtóra, és erről a Fidesz szavazók 46 százaléka is így gondolkodik – sőt 45 százalékuk úgy látja, hogy a közszolgálati médiumokban a sajtószabadság erősen korlátozott.
Közben Heinrich Pecina osztrák üzletember a Profil osztrák gazdasági hetilap online kiadásában szombaton megjelent interjújában kijelentette: a Népszabadság az utóbbi tíz évben csak veszteséget termelt, a példányszám drasztikusan csökkent, mivel az emberek már nem érdeklődtek az újság iránt. Pecina azt mondta: a történteknek csak gazdasági okai vannak. A lap működési vesztesége nagyságrendileg egymillió euró volt évente. A Mediaworks összforgalmának 10 százaléka a Népszabadságból származik, azonban a laphoz köthető kiadások a cég teljes nyereségét 40 százalékkal csökkentik. Az osztrák üzletember szerint 2015-ben a lapot a szocialista pártnak akarta eladni. Mint fogalmazott, mindent elmond, hogy a Magyar Szocialista Pártnak nem volt "bátorsága", hogy átvegye az újságot. "A most hangoskodók közül senki sem akarja a lapot" – mondta, és arról is beszélt, hogy kölcsönösen tisztelik egymást Orbán Viktor miniszterelnökkel, függőségi viszony azonban nincsen közöttük.
Az eheti Fedél Nélkül legfrissebb számában jelennek meg a Népszabadság munkatársainak írásai. A hajléktalanok által az utcán terjesztett, 12 oldalas laphoz fűznek hozzá további 12 oldalt, amelyen a Népszabadság szerzői gárdájának, a lap szellemiségéhez közel álló szerzőknek és a napilapnál híressé vált publicistáknak az írásai jelennek majd meg a Népszabadság díjazott fotóival színesítve. A fúzióval járó költségeket az ötletgazdák fizetik, a bevétel az eddigieknek megfelelően a hajléktalanoknál marad.
A Népszabadság szerkesztősége a Facebookon reagált a nyilatkozatra, mondván: "Pecina Orbánt tiszteli, de a szerkesztőségünket nem." Úgy fogalmaznak, gyenge lábakon áll az az érv, amely gazdasági okokkal magyarázza a lap megszüntetését. Megjegyzik, nem volt tudomásuk arról, hogy Pecina 2015-ben el akarta adni a lapot az MSZP-nek. A szerkesztőség szerint "az állítás azért is sántít, mert Pecina azon a tavaszon vásárolta meg a Szabad Sajtó Alapítvány 27,69 százalékos tulajdonrészét - és szerzett 99,9 százalékos tulajdont - az addigra a kiadói jogoktól megfosztott Népszabadság Zrt.-ben."
Pecina nem ad választ arra sem, hogy a „gazdasági indokok” , miként magyarázzák, hogy az újságírók átverésével és költözésnek álcázott megalázásával egyik napról a másikra függesszék fel a lap kinyomtatását, az online lekapcsolását, az archívum elérhetetlenségét. Nincs válasz arra sem, miért tiltották ki a lap munkatársait a Bécsi úti székházból, miért csak három nap után engedték meg, hogy elvigyék személyes holmijukat. Pecina nem beszél arról a 100 milliósra becsült veszteségről sem, amely a lap bezárásával a cégcsoportot érte. Pecina most azt mondja, 2015-ben el akarta adni a lapot az MSZP-nek. Arról mélyen hallgat, hogy a párt meg akarta venni a Népszabadságot, a hírek szerint össze is gereblyézték rá a pénzt, a papírok aláírásra készen voltak, amikor a Mediaworks közölte: ő akarja megvenni a Szabad Sajtó Alapítvány 27,69 százalékos pakettjét, aminek hátterében már akkor sokan a Fideszt sejtették. Pecina azt mondja: nincs függőségi viszony közte és Orbán között, ami alighanem igaz is, mert alárendelt viszonyban van a kormányfővel, tekintve az FHB Bankot, amelyből éppen "önként" kiszállt a Fidesz korábbi kegyeltje, Spéder Zoltán, s amely bankban Pecina is érdekelt.
A lap hirtelen bedöntését képtelenség gazdasági okokkal magyarázni, amikor maga a kiadó a megjelenés felfüggesztését „a lap új koncepciójának” kialakításával magyarázta. A szerkesztősége mindent megtesz, hogy tárgyalhasson a lap eladásáról, hogy ne szűnjenek meg örökre, pénteken Bécsben nemzetközi sajtótájékoztatót tartottak, beszélni akartak a kiadó tulajdonosával, ez nem sikerült, a megoldás sem látszik egyelőre. A Népszabadság megszüntetésének módja, kivitelezése pedig politikai okokra utal.