John Kerry és Szergej Lavrov szombaton újra kísérletet tett a szíriai tűzszünet felújítására, nem sok sikerrel. Az amerikai és az orosz diplomácia vezetője közel-keleti államok - Egyiptom, Irak, Irán, Jordánia, Katar, Szaúd-Arábia és Törökország - képviselőivel folytatott megbeszélést. Ugyancsak részt vett a tanácskozáson Staffan de Mistura, az ENSZ közel-keleti megbízottja.
A szíriai és orosz légicsapások folytatódása miatt Washington két héttel ezelőtt felmondta ugyan az amerikai-orosz párbeszédet és együttműködést a szíriai válság rendezésében, azt azonban nem zárták ki, hogy többoldalú megbeszéléseket mégis lépéseket tegyenek a fegyvernyugvás helyreállítására.
Kerry a megbeszélések után nem sok részletet árult el, csupán annyit mondott, hogy „számos ötlet merült fel, amelyeket jó lenne mielőbb megvalósítani”. Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, a tárgyaló felek keményen dolgoznak azért, hogy végre elhallgassanak a fegyverek a kettészakított, porig rombolt városban. Az ENSZ adatai szerint a szeptember 9-én megkötött tűzszünet meghiúsulása óta több százan veszítették életüket, s több mint 250 ezer ember továbbra is el van zárva a külvilágtól, s nem indulhattak el a segélyszállítmányok.
Orosz részről továbbra is azt hangoztatták, hogy a légicsapások célja a terrorista csoportok visszaszorítása. Moszkva azt követeli, hogy Szíriában válasszák szét a mérsékelt lázadóktól az al-Kaidától elvben elhatárolódott, nevet változtatott Dzsabhat Fatah al-Sam (korábbi al-Nuszra) Frontot, amelyet orosz részről változatlanul terrorista szervezetnek tekintenek.
Vlagyimir Putyin tegnap az indiai Goában, a BRICS-államok csúcsértekezletén cáfolta, hogy Oroszországon múlna a szíriai tűzszünet. Putyin szerint nincs más lehetőség, mint politikai-diplomáciai rendezést elérni Szíriában, s véleménye szerint e folyamatban minél több országnak részt kellene vennie. Putyin a TASZSZ hírügynökség jelentése szerint a feltörekvő gazdaságok – Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság – csúcstalálkozóján a terrorizmus elleni közös fellépést sürgette.
Újságíróknak nyilatkozva nehezményezte, hogy Párizs a szíriai partokhoz küldte a Charles de Gaulle repülőgéphordozót, s úgy tűnt, hajlik az együttműködésre Moszkvával, de ebből semmi nem lett. Putyin nem beszélt arról, hogy az orosz és szíriai légicsapások képezik a tűzszünet fő akadályát Aleppónál.
Szíriában mindeközben folytatódnak a harcok. Sikert értek el tegnap a Törökország által támogatott lázadó erők, Szíria északi részén visszafoglalták az Iszlám Államtól Dabik városát. Ezt a londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport is megerősítette. Dabik stratégiailag nem túl fontos város, jelentősége mégis szimbolikus, mivel egy prófécia szerint itt zajlik majd a „végső leszámolás” muszlimok és ellenségeik között a világvége közeledtekor. Az IS online magazinját is erről a településről nevezte el.
A megfigyelő csoport értesülései szerint az Iszlám Állam mintegy 1200 harcosa védte a várost, az egyik lázadó csoport, a Hamza Brigád parancsnoka szerint ugyanakkor csak minimális ellenállással találkoztak a település bevételekor. Mintegy kétezer ember vett részt az offenzívában, a török légierő és tüzérség támogatásával – jelentette a BBC. A nemzetközi koalíció gépei is légitámogatást adtak Dabik ostromához.