bíróság;Magyar Nemzeti Vagyonkezelő;PTI;

- Újabb halasztás a PTI ügyében

December 6-ra halasztotta a tegnapra meghirdetett tárgyalást a Fővárosi Törvényszék a Politikatörténeti Intézet székháza kapcsán a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által indított perben. 

Mint korábban a Népszava is megírta: az MNV azután indított pert a Politikatörténeti Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. ellen a jelenleg a Néprajzi Múzeummal közösen használt ingatlan használati jogának ügyében, hogy eldőlt, az etnográfiai gyűjtemény Városligetbe költözése után a Kúriának adná a kormány az épületet. A levéltárként is funkcionáló PTI-nek jelenleg 4000 négyzetméterre van használati joga a 12 ezer négyzetméteres épületből.

Az eljáró bíró csütörtökön újabb dokumentumokat, illetve nyilatkozatokat kért be az ügyben a peres felektől. A per kezdeményezőit például arra szólította fel, hogy 15 napon belül nyújtsák be az ingatlan értékére vonatkozó értékbecslést, valamint a teljes tulajdoni lapot, „az összes bejegyzéssel együtt.” Az alpereseket pedig arra, hogy – mivel az ingatlan-nyilvántartási dokumentumok most hiányosnak tűnnek – nyilatkozzanak, tettek-e kísérletet korábban használati jog bejegyzésére. Ugyancsak nyilatkozatot kért az alperesektől a bíró a felperes által vitatott jogutódlás kapcsán.

Az állami tulajdonban lévő műemlék épületre az MSZP még 1989-ben jegyeztetett be használati jogot a Párttörténeti Intézet számára, mely a Politikatörténeti Intézet jogelődje. A PTI tulajdonosa jelenleg az MSZP által alapított Politikatörténeti Alapítvány. Az intézet főigazgatója, Földes György korábban azt mondta a Népszavának, hogy a PTI csak akkor hajlandó elköltözni a Kossuth téri épületből, ha az állam biztosít az intézet számára másik, megfelelő helyet és állja a költözés költségeit is.

Ma kezdődik a Szegedi Ítélőtáblán a Sukoró-per másodfokú tárgyalása. Az első fokú döntés hűtlen kezelésért letöltendő börtönre ítélte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezetőit. Az ügyben korábban Gyurcsány Ferenc, volt kormányfőt is meggyanúsították. További érdekesség, hogy nemcsak ebben a politikailag kényes ügyben jár el a szegedi tábla, de itt tárgyalják másodfokon a BKV-, vagy más néven Hagyó-ügyet is. Talán nem véletlenül kerültek a Szegedi Ítélőtáblára ezek az ügyek.