Zavaros helyzetben kell keresni a megoldást
Igencsak zavaros helyzetben kell keresni a megoldást; a kiadó által szombat óta „felfüggesztett” Népszabadság tulajdonosa kedden közleményt adott ki, miszerint sajnálattal vették tudomásul, hogy a Népszabadság főszerkesztője által a lap potenciális akvizíciója kapcsán kezdeményezett megbeszélést a főszerkesztő röviddel a tárgyalás megkezdése előtt lemondta. Murányi András közlése szerint azonban korántsem az ő távolmaradásában keresendő a kudarc oka, hiszen a Mediaworks tulajdonosának, illetve a cég vezetésének a tárgyalás feltételéül szabták, hogy a kiadó rendezze a bizonytalanságban tartott munkavállalók anyagi helyzetét. Ugyancsak kérték, hogy az egyeztetések megkezdése előtt a Mediaworks tisztázza, mi van az MKB Banknak a Népszabadságra bejegyzett jelzálogával, tárgyalni ugyanis csak „tiszta” cégről lehet.
A munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége van
Forrás: Népszabi szerkesztőség/Facebook
Nagyon kevés információ van arról, hogy mi a célja valójában a Népszabadság tulajdonosainak. Az újságírók légüres térben vannak, nem tudják, mi fog velük történni, a munkáltató munkajogi szabályokat folyamatosan megsérti, nem tájékoztatja a munkavállalókat. Ezt Dojcsák Dalma a Népszabadság újságíróinak jogi képviseletét ellátó TASZ munkatársa mondta a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában. Tájékoztatása szerint a jogszabályok előírják, hogy a munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége van, kivéve, ha erre olyan nyomós indoka van, ami ezt megakadályozza. A TASZ úgy látja, hogy a Népszabadság menedzsmentje ilyen nyomós okot nem tud felmutatni. Ha néhány napon belül nem folytatja a foglalkoztatást, az jogsértő állapotot eredményezhet.
Közben az Átlátszó oknyomozó portál közreadta, hogy a lapot gazdasági okokra hivatkozva gyakorlatilag kivégző Mediaworks volt az a cég, amely a nyomtatott sajtóban a legtöbbet profitált a kvótakampányból.
De más újság is van:
A vádlottak padján a Népszabadság tulajdonosa
Az osztrák Kurier írta meg, hogy a Mediaworks tulajdonosa egy osztrák bíróságon, a vádlottak padján ült, amikor megbízottainak tárgyalniuk kellett volna a Népszabadság szerkesztőségével. Heinrich Pecina hétfőn egy másik ügyben elismerte a bűnösségét a bíróságon, de a Kurier méltatlanak nevezi szerepét Orbán Viktor médiaháborújában is. A hírre itthon a 24.hu figyelt fel.
A Kurier szerint a Budapesten dúló médiavihar közepette az üzletember hétfőn a vádlottak padján ült Klagenfurtban, a Hypo Alpe-Adria Bank perében. Beismerte, hogy törvényellenes módon, 4,3 millió euró értékben három hamis számlát állított ki, de azt mondta, már sajnálja, megbánta ezt.
A lap felidézi, hogy a Mediaworks tulajdonosa két hete vette meg a Pannon Lapok Társaságát, ami az ügylet bírálói szerint furcsa, korábban ez versenyjogba ütközött volna. A kritikusok feltételezik, a kormány azzal a feltétellel adott hirtelen zöld jelzést, hogy cserébe elnémul a Népszabadság, amelyet előzőleg a hatalom kivéreztetett.