Bernd Storck (a Svájc elleni mérkőzéshez képest alaposan felforgatott) csapata mondhatni hozta a kötelezőt Rigában, ezzel már a magyar válogatott sem nyeretlen, sőt: Gera Zoltánék máris megérkeztek a harmadik helyre, ahova sokak szerint reálisan nézve várható a nemzeti együttes. Az idei utolsó, novemberi játéknapon valószínűleg még inkább elkülönül a B csoport első három helyezettje a többiektől, hiszen a pillanatnyilag első Svájc, a második Portugália és a harmadik Magyarország is hazai környezetben fogadja a – papíron – gyengébb riválisát.
Amennyiben minden a papírformának megfelelően alakul, úgy a helvétek majdnem biztosan az első két hely valamelyikén zárnak a végelszámolásnál, hiszen az első körben Portugáliát, majd a következőben a Storck-csapatot egyszer már legyőzték. Függetlenül a fájó Feröeri pontvesztéstől és a mutatott produktum alapján többet érdemlő Svájc-meccstől, a nemzeti tizenegy számára az első 2017-es, azaz a március végi, Portugália elleni, budapesti mérkőzés lesz kiemelt jelentőségű, hiszen ha a csapat nem tartja itthon legalább az egyik pontot, úgy már nem saját kezében lesz a sorsa, ráadásul lépéshátrányba is kerül az Európa-bajnok riválissal szemben.
Lettország ellen egyébként a válogatott két meghatározó játékosa is kisebb mérföldkőhöz érkezett a címeres mezben töltött pályafutásában. Gera Zoltán 95. alkalommal volt válogatott, így nemcsak fellépett a harmadik helyre – Juhász Rolandot megelőzve – a válogatottsági örökrangsorban, hanem a ma is aktív játékosok közül a Ferencváros 38 éves futballistája a csúcstartó. A 85 válogatottsággal a jelenleg is játszók között másodikként következő Dzsudzsák Balázs szintén előzhet, igaz, legkorábban november 13-án, Andorra ellen: az al-Wahda futballistája a legendás Puskás Ferencet érte be a válogatottbeli szereplés tekintetében.
Nemzetközibb vizekre evezve szembetűnő, hogy a franciaországi Eb-n súlytalan Svédország úgy áll az A csoportban, holtversenyben az élen, hogy az egyik favoritnak számító Hollandiát már vendégül látta. Jobban az eredmények mögé nézve azonban kiderül, hogy az immáron Zlatan Ibrahimovic nélkül rohamozó svédek később Luxemburgot idegenben, illetve Bulgáriát Solnában múlták felül, így számukra a neheze még eztán következik: minden valószínűség szerint mindjárt a negyedik körben, amikor is Franciaországban vizitál Janne Andersson csapata.
A 2016-os Eb-re ki sem jutó, egy éve meglepetésre a magyarokkal azonos selejtezőcsoportban utolsóként záró Görögország is hasonló cipőben jár a „H” jelű hatosban, mint a svédek a sajátjukban. A tegnap esti eredmények ismerete nélkül Görögországé Svájc és Belgium mellett az egyik olyan válogatott, amelyik három fordulót követően vesztett pont nélkül áll csoportjában. A három párharc során szerzett nyolc találat ugyanúgy nem rossz statisztika, mint a kilenc megszerzett egység, Gibraltár, Ciprus és Észtország legyőzése azonban nemzetközi nívón számolva aligha tartozik a vaskos fegyvertény kategóriába. Legfeljebb akkor, ha abból indulunk ki, hogy Görögországnak tavaly még oda-vissza sikerült kikapni a Feröer-szigetektől is…
Egy másik szigetország, Izland tündöklése mellett továbbra sem lehet szó nélkül elmenni. Azt követően, hogy az Eb-menetelés heteiben a fél világ meglepetésére szerepeltek a korábban csak bálnavadásznak csúfolt játékosok, Izland versenyben van az oroszországi szereplésért is. Kár ezen csodálkozni, volt, aki előre megmondta. „A csapat agresszív, és jól szervezett, nehéz megtörni. Az Eb-siker nem csupán egyszeri csoda, igenis van jövőnk. A játékosaink többsége ma már Skandináviában és Hollandiában játszik, valamint egyre jobb az infrastruktúra” – idézte a történelmi sikert követően egy svájci lap Arnór Gudjohnsent, az egyik leghíresebb, 73-szoros válogatott izlandi labdarúgót.
Az idősebb Gudjohnsen jövendölése egyelőre megállja helyét: Izland Ukrajnában értékes döntetlennel nyitott, majd otthon tartotta a pontokat Finnország és Törökország ellen is – a vasárnapi siker értékét növeli, hogy a törökök Horvátországban döntetleneztek.