Az adózás rendjének módosításáról tegnap sürgősséggel benyújtott módosítást az adótitok kiterjesztéséről akár a héten elfogadhatja a parlament és kihirdetése után öt nappal pedig már hatályba is léphet. Ezzel évi több tízmilliárd forint részletezése maradhat rejtve, a nagyságrendet jól mutatja, hogy tavalyelőtt 50, tavaly több mint 70 milliárd forintot kaptak ily módon a sportklubok.
A javaslat első körben a költségvetés terhére nyújtott adókedvezményt, illetve adójóváírást minősíti adótitoknak. Hatalmas összeg kerül ezen az úton a cégekhez, magánszemélyekhez: tavaly 795 milliárd forintnyi adókedvezményt adott az állam, a 60-féle adóból 44 kedvezménytípus érvényesíthető. A legnagyobb könnyítést a családok kapták, de rengeteg pénz ment el a foglakoztatás támogatására, és persze sportra. A kedvezmények többségét, 470 milliárd forintot a cégek kapták, a kisebbik rész jutott a magánszemélyeknek - kutatta fel a Napi.hu. A cégek csak tavaly az 548 milliárdnyi társasági adóból 217 milliárdnyit nem fizettek be, ezt úgymond eljótékonykodták - vagyis az adót felajánlották, kulturális és sportcélokra.
A második kör amikor az adózó törvényben maghatározott célra nyújt támogatást, illetve kedvezményezett célra tesz felajánlást. Ilyenkor mind a felajánló cég, mind a támogatott szervezet neve, a felajánlott adó vagy adóelőleg mértéke, továbbá a kapott támogatás összege is titokban marad. Az indoklás szerint a továbbutalt adókedvezmény a privát szférába tartozik, nem része az államháztartásnak.
Bár a törvényjavaslat csalafinta módon a támogatott területek közül kultúrát hozza fel példának, köztudott, hogy a társasági adóból történő felajánlások túlnyomó része a sportklubokhoz áramlik. Tavaly csaknem 76 milliárd forint került a cégek adójából a látványsport-klubokhoz. A kultúrát csupán 21 milliárddal támogatták a cégek.
Az adott, kapott juttatások és kedvezmények éves összesített értékét adóalanyonként ezután is meg lehet majd ismerni, mint például, hogy tavaly Felcsút a sport révén több mint 11 milliárd forinthoz jutott.
A megismerhető adatok szűkítését, az adótitok kiterjesztését a nemzetgazdasági tárca az "átláthatóság biztosítása érdekében" követi el. "Mindezek mellett ugyanakkor a támogatásokra vonatkozó egyes adatok kapcsán – figyelembe véve, hogy ezen adatok az adózói magán- és üzleti szféra körébe is tartoznak – szükséges, hogy tisztázásra kerüljön az adótitok fogalmán keresztüli védettség mibenléte, mértéke, továbbá az átláthatóság biztosítása érdekében a támogatások kapcsán megismerhető adatok köre" - szól az indoklás.