New York Times/Washington Post/APA
A lap jelentése arra hívja fel a figyelmet, hogy a Népszabadságot csupán pár nappal azután zárták be, hogy a lap igen jelentős leleplezéseket közölt több vezető kormánypárti politikusról. A lépést az összes politikai párt elítélte. Azzal vádolták meg a hatalmat, hogy megpróbálja kiterjeszteni uralmát a média fölött. Szombat este több ezren tüntettek a sajtószabadság és az újság mellett. Sokan rámutatnak az időzítésre, hiszen a döntés éppen akkor született meg a felfüggesztésről, amikor a Népszabadságban több összeállítás is rávilágított a legfelső szintű korrupcióra, ideértve Rogán Antal extravagáns helikopterútját és Matolcsy György személyes botrányát. A tudósítás hozzáteszi, hogy az utóbbi években lényegesen megváltozott a magyar sajtó, sok újság és online szerkesztőség, illetve rádió és tévé került Orbán belső körének ellenőrzése alá, utána pedig feltűnő módon ráállt a kormány vonalára. Széles körben elterjedtek a feltételezések, hogy a Népszabadságot és a a Mediaworks többi érdekeltségét a kormányfő egyik szövetségesének adják el. Közben az állami hirdetések jelentős mértékben azon orgánumok javára tolódtak el, amelyek besoroltak a hivatalos kurzus mögé.
Reuters
Kovács Zoltán azt közölte a Népszabadság ügyében, hogy a kormány nem foglalkozik a média ügyeivel. Továbbá, hogy Magyarországon a sajtószabadság jól működik. Polgárjogi szervezetek szerint azonban a lapnál azért húzták le a rolót, mert az bíráló anyagokat közölt az Orbán-kabinetről. Az egyik csoport azt írta a Facebook-on, hogy egyszerűen elhallgattatták az ellenzéki újságot. A Fidesz ezzel szemben azt hangoztatta,hogy a lépést a kiadó hozta meg, ésszerű üzleti szempontok alapján. A hírügynökség ugyanakkor idézi a fideszes Németh Szilárdot, aki szerint épp ideje volt, hogy becsukjon a Népszabadság.
Bloomberg
A hírügynökség szerint a Népszabadság bezárása visszatükrözi a sajtóban végbemenő, meglehetősen sűrű változásokat. Az utóbbi két évben a kiadók mind jobban támaszkodnak az állami reklámokra, hogy fenn tudjanak maradni. Orbán szövetségesei vették át a 2. legnagyobb tévéirányítását, valamint a Magyar Időket, amely kulcsfontosságú, miközben erősödnek a bírálatok a sajtószabadság hanyatlása miatt. Ellenzéki pártok úgy látják, hogy a Népszabadság bedarálása ismét csak azt jelzi: Orbán fokozza a szorítást a médián.
Financial Times
A Népszabadság, vagyis az ország legnagyobb független újságjának sorsa táplálja a félelmeket, hogy vége a média sokszínűségének, illetve hogy a hatalom lecsap a sajtóra. A felfüggesztés éppen akkor következett be, amikor a 2018-as választások előtt átalakulnak a média tulajdonviszonyai. Az egész térségben jelen vannak az aggályok, hogy a hatalom nyomást gyakorol a szerkesztőségekre, a bíróságokra és a civil társadalomra. A Freedom House-nál Magyarország sereghajtó az Unión belül a sajtó szabadságát tekintve. A Népszabadság próbált a víz fölött maradni, miközben mindenütt csökkent az olvasók száma és visszaestek a hirdetési bevételek. Más, kormánypárti orgánumokat viszont átmentettek a nehéz helyzeten a vaskos állami reklámok. Utóbbiak azonban messze nem voltak ilyen jelentősek a Népszabadságnál. Molnár Csaba, a DK EP-képviselője megjegyezte, hogy az orbáni illiberális állam kezd olyan lenni, mint Erdogan Törökországa. Úgy tűnik, hogy Magyarországon megtorlást von maga után, ha valaki bírálja a kormányt. Még augusztusban két bennfentes úgy nyilatkozott, hogy az újságot Orbán egyik gazdag szövetségesének adják el.
Daily Telegraph/AFP
Az ország legnagyobb ellenzék újságjának bezárása gerjeszti a sajtószabadság miatti aggodalmakat a jobboldali Orbán Viktor alatt. A jelentés megemlíti, hogy a Népszabadság gyakran hozott bíráló cikkeket a múlt vasárnapi népszavazás előtt. A kormányfőt gyakran vádolják meg azzal, hogy a közmédiát a hatalom szócsövévé teszi, miközben hozzá közel álló oligarchák fontos érdekeltségeket vettek meg a magánsajtóban. A lap egyik munkatársa úgy értékelte, hogy a történtek hatalmas csapást jelentenek az oknyomozó újságírás és a sajtószabadság számára. Merthogy a lap igen sok minőségi újságírót tömörített, aki igyekezett megvédeni az alapvető szabadságjogokat, a demokráciát, a szólásszabadságot és a toleranciát.
BBC
Leállt a legnagyobb példányszámú magyar politikai napilap, az újságírók és az ellenzék képviselői azt állítják, hogy kormányzati nyomásra. A Népszabadság munkatársai puccsról beszélnek, a tulajdonos ellenben azt mondja, hogy döntését gazdasági megfontolásokból, a csökkenő eladások miatt hozta meg. Az újság sűrűn kritizálta Orbán Viktort, ellenezte a népszavazást. A kormány ellen gyakori a vád, hogy szócsőként használja a közmédiát. A jelentés magyarázatként hozzáteszi, hogy a Népszabadság politikailag a közép balon helyezkedik el, de hajlik arra, hogy támogassa a baloldali ellenzéket.
Neue Zürcher Zeitung
Az újság úgy értékeli, hogy Magyarországon csapás érte a sajtószabadságot, mert egyelőre nem jelenik meg a legfontosabb kormánykritikus lap. Ellenzéki erők attól félnek, hogy végleg el akarnak némítani egy kellemetlen hangot, amiből már amúgy is alig maradt. Az újság igencsak kritikus, de megalapozott cikkeket közölt a hatalom politikájáról, és ezzel a baloldalon túl is elismerést szerzett. Az utóbbi időben nagy feltűnést keltett leleplezéseivel a miniszterelnök közvetlen környezetében mozgó figurák meggazdagodásáról. Ezzel megint csak magára vonta a Fidesz haragját. Orbán alatt a kritikus média azért van különösen nehéz helyzetben, mert az állami cégek és a kormánnyal rokonszenvező oligarchák egyáltalán nem hirdetnek náluk. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy az egyébként is kormányhű köztévé és -rádió mellett médiabirodalom jött létre, Orbán bizalmasaival a kulcspozíciókban. A bíráló internetes oldalak ugyanakkor csak viszonylag kevés emberhez jutnak el. Ezért aggaszt sok megfigyelőt a Népszabadság sorsa. Ellenzéki körökben feltételezik, hogy Mészáros Lőrinc akarja megszerezni a lapot, de lehet, hogy már meg is szerezte. A Mediaworks azt közölte, hogy a legjobb üzleti modellt akarja megtalálni. Magyarországon ez eddig kevés kivétellel mindig azt jelentette, hogy onnantól kezdve az érintett orgánumok a hatalom szája ízének megfelelően jelentenek.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Aggodalom a sajtószabadságért: eltűnik a piacról a legjelentősebb magyar ellenzéki újság. Hivatalosan gazdasági tényezőkkel magyarázzák a lépést, de a munkatársak súlyos kijelentéseket tesznek a tényleges okokról. A szerkesztőség igencsak nehezményezi továbbá,hogy a bezárásról a hátuk mögött határoztak. A Népszabadság egyre-másra kritikus volt Orbán Viktorral szemben.
Süddeutsche Zeitung
Egyik napról a másikra eltűnik Magyarországon az az újság, amely idáig független jelentéseket közölt az Orbán-kormányról. A munkatársak azt feltételezik, hogy bosszúról van szó. A fejlemény sokk a sajtó számára. A Népszabadság volt a legbefolyásosabb baloldali lap, még akkor is, ha az utóbbi időben lényegesen visszaesett a példányszáma és emiatt veszteségessé vált. Nem úgy, mint a jobboldali-populista hatalom által köldökzsinóron tartott konkurencia. Jól értesült körök szerint nyilvánvalóan még a Mediaworksot is meglepte a döntés, mármint hogy itt a vég, bár a hivatalos változat nem erről szól. A szerkesztők, megfigyelők és ellenzéki politikusok azonban úgy látják, hogy az újság sorra tette közzé a kormánytagokat érintő leleplezéseket és kikényszerítette olyan információk kiadását, amelyeket a kormány eredetileg megtagadott. Ez pedig nem maradhatott ennyiben - mondja egy régi szerkesztő.
Die Zeit
Magyarország váratlanul elveszti legnagyobb és legfontosabb politikai napilapját, amely kritikus volt a kormánnyal szemben. Az elmúlt hónapokban sorra jutott botrányok nyomára kabinet tagjainak ügyében és ezzel népszerűtlenné tette magát a hatalom szemében
Der Spiegel
Meglepetésre beszüntette megjelenését a Népszabadság, amely pedig fontos ellenzéki hang volt Orbán Viktorral szemben. A liberális lap az utóbbi időben azzal tűnt ki, hogy kutatásokkal jócskán alátámasztott történeteket közölt Orbán Viktor jobboldali-nacionalista kormányának több tagját érintő botrányokról, illetve szerelmi ügyekről.
DiePresse/Der Standard/Kurier/Neue Kronen Zeitung
A Népszabadság munkatársai szerint már jó ideje forralhatta tervét a lappal szemben Orbán, akinek tekintélyuralmi vezetést hánynak a szemére. Az egyik szerkesztő elárulta: tudták, hogy már nincs sok idejük hátra. A hatalom azonban visszautasítja a politikai indítékokat.
Le Monde/Le Figaro
Brutális módon szüntette be megjelenését a vezető magyar ellenzéki újság. Az esti tüntetésen több ezer ember azt követelte, hogy "Orbán, takarodj!" A Népszabadság igen élesen állt szemben Orbán Viktorral és annak migrációellenes politikájával. A kormányfőt az utóbbi hat évben sorra érte az a vád, hogy a maga javára használja ki a médiát, és hogy egy sor orgánumot hozzá közel álló oligarchák vásároltak meg.