Orbán Viktor korábban többször kifejtette, hogy nem tartja jó megoldásnak a béren kívüli juttatásokat, amelyek egyébként igen népszerűek a munkavállalók, de a munkáltatók körében is. Az Erzsébet étkezési utalvány adóját a kormány alaposan felemelte, jelenleg 49,98 százalék rajta a közteher. Az európai bíróság korábban már az utalvány ügyében is elmarasztalta a magyar kormányt, mert monopóliumba adta a forgalmazását. A SZÉP kártya adója egyelőre 34,51 százalék.
A miniszterelnök ellenszenve mellett szerepet játszhat a SZÉP kártya likvidálásában az is, hogy tavaly az európai bíróság "elmeszelte" azt a megoldást, hogy három bank forgalmazhatja kizárólagosan a közkedvelt cafeteria juttatást. A kormány nyugodtan feloldhatta volna ezt a korlátozást, hiszen új szereplő aligha tudna jelentős szeletet kihasítani a jól megdolgozott piacból. Ennek a társadalmilag is elfogadott juttatásnak a megszüntetése indokolatlan és irracionális - mondta a Népszavának Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. A munkáltatók várhatóan már jövőre sem áldoznak majd egy olyan cafeteria elemre, amely nem egészen másfél év múlva eltűnik - tette hozzá.
A SZÉP kártya évente átlagosan 80-90 milliárd forinttal járult hozzá elsősorban a magyar szállásadók, vendéglátók, kulturális intézmények forgalmához, nagy szerepe volt a belföldi idegenforgalom bővülésében - érvelt Dávid. A kormány éppen a hazai kis és közepes vállalkozásokon üt ismét. A munkaadók, a munkavállalói érdekvédelmi szervezetek ezért is ezt a szolgáltatást védték a legerőteljesebben.
Az európai bírósági döntések után a kormányfő arról beszélt, hogy Brüsszel "szétzúzta" a cafeteria rendszert, holott csak piaci verseny visszaállítását akarta elérni.A kormány sorra felszámolta az egészségügyi, a nyugdíj öngondoskodás és az étkezési cafeteria juttatásokat az adó emeléssel, most a SZÉP kártyával az utolsó még a munkáltató által megfizethetőnek ítélt elemet is megszüntetik.