A meglepő adat azonban annak is köszönhető, hogy idén hárommal több munkanapból állt az év nyolcadik hónapja, mint 2015-ben: a munkanaphatástól megtisztított adat így 3,5 százalékos bővülést mutat. Az előző hónaphoz viszonyítva a növekedés mértéke 1,6 százalék volt, ezzel megtörni látszik a csökkenő trend, mert az előző három hónapban folyamatosan esett vissza a termelés havi bázison. A termelés növekedése mögött a járműgyártás, valamint a vegyipar egyes ágazatainak teljesítménye állt, úgymint a gyógyszer-, vagy gumigyártás - közölte Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese.
A makrogazdasági elemzők véleménye megegyezett abban, hogy a kedvező ipari adat összefüggésben állt az exporttal, például a német ipari termelés is fellendült a nyár utolsó hónapjában. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy az autógyárak nagy nyári leállására ezúttal nem augusztusban, hanem már júliusban sor került. Az ING makrogazdasági elemzője, Virovácz Péter szintén úgy látta, hogy az autóipar, valamint a gumi- és fémgyártás vette ki a részét a bővülésből. A jövőt illetően mindegyik szakértő optimista volt: az Erste Bank 2-3, a Takarékbank 3, az ING pedig egyenesen 4 százalékos átlagos növekedésre számít éves szinten.
A statisztikai hivatal másik tegnapi gyorsjelentése a külkereskedelmi termékforgalomról szólt. Eszerint augusztusban az export euróban számított értéke 12,5, az importé pedig 10,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a külkereskedelmi többlet pedig 157 millió euróval bővült. Az adatokat azonban itt is torzította a munkanapok számának növekedése. Ürmössy Gergely, az Erste vezető elemzője szerint a KSH mutatóiból az is kiderült, hogy továbbra is az Európai Unió Magyarország legfőbb külkereskedelmi partnere: az export 79, az importnak pedig 77 százalékát bonyolítottuk le az EU-val.