Colleen Bell;

FOTÓ: Molnár Ádám/Népszava

- Colleen Bell: nem minden menekült terrorista

A korrupció nemzetbiztonsági kockázatot is jelent, hatása van a gazdasági prosperitásra, és egy stabil társadalom alapjait ássa alá – mondta Colleen Bell amerikai nagykövet a Figyelőnek adott interjújában. „Mindenről hallok, minden eljut hozzám" – jegyezte meg azzal kapcsolatban, hogy rengeteg amerikai üzletemberrel és befektetővel beszélget.

A nagykövet közölte: nagyon jó a személyes kapcsolata Szijjártó Péter külügyminiszterrel, akivel rendszeresen találkozik. „Nem mindig értünk egyet, de abban igen, hogy olykor nem értünk egyet. Szijjártó nagyon szókimondó ember, de mindketten hiszünk a privát diplomáciában" – mondta a miniszterről. Többször találkozott Simicskó István honvédelmi és Pintér Sándor belügyminiszterrel is. Rendszeres kapcsolatban van továbbá Orbán Viktor miniszterelnök amerikai ügyekért felelős tanácsadójával, Megyesy Jenővel, és találkozott néhányszor a miniszterelnökkel is. A menekültválságról a nagykövet azt mondta, Magyarországon az utóbbi időben megerősödött a migrációellenes retorika, és sokan megpróbálnak egyenlőségjelet tenni a menekült és a terrorista közé. Pedig fontos emlékeztetni rá, hogy a menekültek épp az erőszak és a szélsőséges politika elől menekülnek".

A nagykövet a távozásáról szóló híreket is kommentálta: fogalma sincs, hogy ezt honnan vették. "Épp ellenkezőleg, addig szeretnék maradni, amíg csak lehet. Természetesen az elnököt szolgálom, január 20-án a többi nagykövettel együtt én is benyújtom majd a lemondásomat. Az elnök majd dönt arról, hogy elfogadja-e vagy inkább megtart ebben a pozícióban még egy ideig, addig, amíg megérkezik az új nagykövet. Én nagyon élvezem ezt a munkát, és sok még a feladatom" – közölte.

FOTÓ: Molnár Ádám/Népszava

FOTÓ: Molnár Ádám/Népszava

A budapesti Amerikai Nagykövetség és a Mai Manó Ház kiállítást rendez Associated Press fényképekből "És mégis itt vagyok" címmel. A kiállítást tegnap nyitotta meg Colleen Bell. A forradalom hősei és áldozatai előtt tiszteleg a nagykövetség, azoknak a magyaroknak az Amerikába érkezését és első élményeit bemutatva, akik a forradalom leverése után kerestek menedéket az Egyesült Államokban.

Több rendezvényt is tartanak októberben az Egyesült Államokban az 1956-os magyarországi forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából. A hathetes ünnepségsorozat keretében konferenciát rendeznek Simicskó István részvételével a washingtoni Nemzetvédelmi Egyetemen, a miniszter kiállítást nyit majd meg a Pentagonban, szobrot avatnak a magyar nagykövetség új épületében, filmfesztivált rendeznek és három koncerttel is tisztelegnek '56 emléke előtt. A következő hat hétben az Egyesült Államokban élő magyar közösségek is ünnepségeket szerveznek Clevelandban, Chicagóban, Bostonban, Floridában és Kaliforniában. Az eseménysorozatot már a múlt héten megnyitotta Szijjártó Péter, de a legtöbb rendezvény a következő hetekben lesz. Szemerkényi Réka, Magyarország washingtoni nagykövete a magyar-amerikai viszonyra utalva az hangsúlyozta: "a rendezvénysorozat lehetőséget ad arra, hogy felülemelkedjünk a napi nézeteltéréseken".

Joggal hihette eddig eddig a közvélemény, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) két évvel ezelőtti támadását a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatott civil szervezetekkel szemben Lázár János kancelláriaminiszter, az ügyben legtöbbet nyilatkozó politikus kezdeményezte. Azonban a jogvédő szervezet két év pereskedés után végre elérte, hogy a Miniszterelnökség elárulja: ki volt a „soron kívüli kormányzati ellenőrzés” valódi kezdeményezője. Maga a miniszterelnök adta ki az utasítást.