;

Orbán Viktor;TASZ;KEHI;Norvég Civil Alap;

- Orbán utasítására támadták a „Soros-bérenc” civileket

Joggal hihette eddig eddig a közvélemény, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) két évvel ezelőtti támadását a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatott civil szervezetekkel szemben Lázár János kancelláriaminiszter, az ügyben legtöbbet nyilatkozó politikus kezdeményezte. Azonban a jogvédő szervezet két év pereskedés után végre elérte, hogy a Miniszterelnökség elárulja: ki volt a „soron kívüli kormányzati ellenőrzés” valódi kezdeményezője. Maga a miniszterelnök adta ki az utasítást.

A magyar állam azért tart fenn ellenőrző szerveket, hogy ellenőrizzék a közpénzek törvényes felhasználását és a szervezetek jogszerű működését. Természetesen a jövőben is ezt fogjuk tenni – válaszolta a Népszavának Havasi Bertalan. A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetőjétől azt kérdeztük, miért döntött úgy Orbán Viktor 2014-ben, hogy soron kívüli kormányzati ellenőrzést rendel el a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatott civil szervezetekkel szemben. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ugyanis két év pereskedés után végre elérte, hogy a Miniszterelnökség elárulja, ki volt annak a "soron kívüli kormányzati ellenőrzésnek" a megrendelője, ami 2014-ben zajlott a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatott civil szervezetekkel szemben. A jogvédő szervezet már akkor beperelte a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (KEHI), hogy megtudják, ki adta ki az utasítást a vegzálásra. A bíróság 2015 februárjában úgy döntött, hogy ki kell adnia a kormányzati ellenőrzési szervnek az információt, de másfél évnek kellett eltelnie, mire ez megtörtént. A TASZ tegnap hozta nyilvánosságra a birtokukba került levelet, ebből látni, hogy személyesen Orbán Viktor rendelte meg az intézkedéseket.

„Az, hogy kiderült, maga a miniszterelnök hozta meg a döntést a civil szervezetek vegzálásáról, csak megerősíti, hogy politikai támadást intéztek a civilek ellen. A támadások azonban még mindig nem értek véget. A csaknem két éven át tartó eredménytelen hatósági vizsgálatok után, napjainkban továbbra is hallani javaslatokat a civilek nemzetbiztonsági vizsgálatának szükségességéről. Ezért éreztük kötelességünknek, hogy nyilvánosságra hozzuk a két évvel ezelőtti vizsgálat kezdeményezőjének kilétét. A nyilvánosságnak joga van tisztán látni ebben a helyzetben” – fogalmazott a TASZ.

A Kehiről szóló kormányrendelet egyébként kimondja, hogy soron kívüli ellenőrzést kormánydöntés, miniszteri vagy miniszterelnöki utasítás rendelhet el. Megkérdeztük Ligeti Miklóst, a Transparency International Magyarország jogi igazgatóját mennyire szokványos, hogy Orbán maga utasít. A jogász szerint ez teljesen megfelel a szakmai szabályoknak, azonban nagy jelentősége nincs. Ugyanis a miniszterelnök utasítja a minisztereket is, tehát tulajdonképpen mindegy, hogy Orbán maga, vagy esetleg Lázár János írjon alá egy ilyen dokumentumot. Ebben a kormányban semmi sem történik Orbán Viktor akarata nélkül - fogalmazott Ligeti, hozzátéve: érdekes lenne megtudni, hogy az utóbbi egy-két évben ezen kívül milyen soron kívüli vizsgálatok indultak miniszterelnöki utasításra.

A TASZ ugyanakkor jól látja, valóban nem értek véget a támadások. Legutóbb a Fidesz alelnöke a kormányzati hirdetésekkel kitömött Pesti Srácoknak beszélt arról, hogy a Nemzetbiztonsági Bizottság alelnökeként bizottsághoz és a titkosszolgálatokhoz fordult, „összegyűjtve a Soros-hálózattal együttműködő szervezetek nevét”, világítsák át ezeket. Németh Szilárd azt mondta eddig 22 olyan szervezetről tud a DC Leaks alapján, amelyek szerinte beálltak „működtetett kampánygépezetbe”.

Az egykori rezsibiztos szerint ez több lesz, mint a Norvég Alapok körüli műbalhé, mert szerinte ezek a szervezetek nyíltan megsértik az európai és a magyar törvényeket. Azt mondta „cinkelt kártyákkal, fekete pénzekkel”, jogszerűtlenül vesznek részt a politikában. „Hangsúlyozom, nem Soros karitatív tevékenysége érdekel, hanem a törvénytelen tettei” - tette hozzá. Nem tudni, hogy a Németh által kiagyalt átvilágítás érinti-e azokat a kormánytagokat, akik a Soros György által támogatott szervezeteknél dolgoztak, mint Lázár János vagy a CEU-n tanultak, mint Kovács Zoltán. Sajnos az interjúból az sem derült ki, milyen törvénytelenségekre gondolt a fideszes politikus, mert a következő kommunistázó kérdésre kellett válaszolnia.

Nagy semmi
Nagy offenzívát indított a kormány két éve a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) ellen, hogy a szervezettől származó források szétosztását állami kontroll alá vonhassa. Az akció 2013 augusztusában kezdődött egy cikkel és egy álcivilezős nyilatkozattal, hivatalosan azonban a 2014-es választások után két nappal indult, amikor Lázár János levelet írt a norvég kormánynak. Annak ellenére, hogy a vizsgálatok közben kommunikációs szinten komoly fenyegetések és gyanúsítások hangzottak el – jogosulatlan pénzügyi tevékenység, hűtlen kezelés, költségvetési csalás, okirat hamisítás, vagy a civil vezetők vagyonosodási vizsgálata és adószámok felfüggesztése – az eljárások rendre eredmény nélkül zárultak.



Sokan gondolják, hogy egy normálisan működő országban már rég menesztették volna Rogán Antalt botrányai miatt. A miniszter azonban a helyén van, s vígan helikopterezget. Habony Árpád ügyei sem tántorították el külföldi megbízóit, a kormányfő tanácsadója egy horvát és egy francia kampányban is dolgozik. Matolcsy Györgyöt most korrupcióval vádolta meg a Párbeszéd a lakásügye miatt.