Hónapok óta készül az új sporttörvény, amelynek tervezete alapvető változtatásokat tartalmaz. A módosítások nagy vesztese a MOB lehet, amely a jövőben kizárólag az olimpiai és paralimpiai sportágakat felügyelné. A nem olimpiai sportágak, a szabadidősport és az egyetemi- és diáksport is átkerülne az Emmi fennhatósága alá. Ez azt jelenti, hogy a Minisztériummal kell egyeztetni a jövőben a nem olimpiai és paralimpiai területek képviselőinek, és az Emmi dönt a források elosztásáról.
A jogkörök és feladatok elvonása a MOB állami támogatásának jelentős csökkentésével is jár, a kevesebb feladat és forrás miatt a munkatársak egy részére sem lesz már szükség. Érdeklődésünkre, hogy hogyan készül a helyzet kezelésére a MOB, annyi választ kaptunk, hogy korai még ezzel foglalkozni, a sporttörvény módosítása folyamatban van, ezért erről addig nem érdemes beszélni, amíg a Parlament nem fogadja el az új változatot, amelyet egyelőre hivatalosan nem is ismer senki.
A sporttörvényt az Emmi a legnagyobb titokban kezdte el megváltoztatni, és nem készült az ilyenkor kötelező hatástanulmány sem, amit minden olyan törvényjavaslatnál el kell készíteni, amely az állami költségvetést érinti. Természetesen van kiskapu: egyéni képviselői indítványként is be lehet nyújtani a módosító javaslatot, ebben az esetben nincs szükség hatástanulmányra, amelynek elkészítése időigényes és több milliós költséggel jár.
Úgy tudjuk, az új tervezet szerint a sportért felelős államtitkár munkáját három helyettes államtitkár segítené, külön felelőse lenne a három nagy területnek – melyek további felosztása sem zárható ki -, a helyettes államtitkárok hoznák meg a végső döntést saját területükön a rendelkezésükre álló források elosztásáról.
„Szabó Tünde sportért felelős államtitkár asszony a MOB Elnökségében elnökségi tagsági jogokat (pl. döntési jogkör) semmilyen körben nem gyakorol. A MOB Elnökség ülésein meghívottként vesz részt, mint a sportpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium képviselője, ahol tanácskozási joggal rendelkezik” – ezt írta lapunknak a MOB.
Az nem derült ki a reagálásból – és erre telefonos érdeklődésünk alkalmával sem tudtak válaszolni a MOB-nál -, hogy ebben az esetben Szabó Tünde miért nem mond le az elnökségi tagságról. Attól, hogy most nem gyakorol elnökségi tagsági jogokat, még tagja a testületnek, amit egyértelműen tilt a sporttörvény és a MOB alapszabálya is. Mivel az elmúlt napokban kiderült, hogy senki sem akarja a jelenlegi törvénytelen helyzetet kezelni, az élet hozza el a megoldást.
Az új sporttörvény elfogadása után össze kell hívni a MOB közgyűlését, hogy az új jogszabályokhoz igazodva lehessen módosítani az alapszabályt, és ekkor lesz lehetőség az elnökség összetételének megváltoztatására is.
Az új sporttörvény előkészítésében rendkívül aktív szerepet vállal Szabó Tünde, sportügyekért felelős államtitkár, aki ezzel egy időben tagja a MOB elnökségének is, ami ellentétes a sporttörvénnyel és a MOB alapszabályával is, erről korábban írtunk részletesen. Megkérdeztük az Emmi-t, hogy a MOB-elnökségi tag Szabó Tünde mit szól ahhoz, hogy a sportállamtitkár Szabó Tünde a sporttörvény módosításával kívánja csökkenteni a MOB jogkörét, illetve szerettük volna, ha az Emmi megerősíti vagy cáfolja a sporttörvény tervezett módosításaival kapcsolatos értesüléseinket, de a minisztérium türelmet kért a válaszadással.