Oroszország;USA;Szíria;konzultáció;

- Washington felfüggesztette a tárgyalásokat Szíriáról

Az Egyesült Államok felfüggeszti a kétoldalú konzultációkat Oroszországgal – jelentette be tegnap az amerikai külügyi szóvivő, John Kirby. „Nem könnyen hoztuk meg ezt a döntést” – jelentette ki közleményében a szóvivő. Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője is megerősítette hírt, mondván, fogytán a türelem Oroszországgal szemben. Moszkva egy sor elkötelezettséget vállalt, amelyeket azután nem teljesített, mondta Obama szóvivője. 

Oroszország és Szíria a nemzetközi közösség felhívására sem állította le a bombázásokat Aleppónál, térdre akarja kényszeríteni az ottani civil lakosságot, kommentálta Earnest a döntést. John Kerry már múlt héten ultimátumot adott Moszkvának, s közölte, nincs értelme a katonai együttműködésnek, csak ha helyreállítják a tűzszünetet és beszüntetik a bombázásokat.

A moszkvai külügyminisztérium közleménye ugyanakkor az Egyesült Államokat okolja a tűzszünet kudarca miatt, mondván, „nem siettek” a szíriai mérsékelt erők és az al-Nuszra Front erőinek szétválasztásával – jelentette a TASZSZ hírügynökség.

Marija Zaharova külügyi szóvivő egy tévényilatkozatban sajnálkozását fejezte ki az amerikai-orosz együttműködés felfüggesztése miatt, s azt magyarázta, Oroszország szeptember elején kész volt egy 72 órás tűzszünet betartására, de a fegyvernyugvás idején nem történt más, mint hogy átcsoportosították a lázadó erőket. A segélykonvoj elleni légicsapásról, amelyet valószínűleg szíriai vagy orosz gépek hajtottak végre, az orosz külügyi szóvivő nem ejtett szót.

Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője tegnap telefonon tárgyalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, hangsúlyozva, hogy sürgősséggel cselekedni kellene, hogy megakadályozzák a kibontakozó humanitárius tragédiát Aleppónál. Egyetértettek abban, hogy minden meg kell tenni a humanitárius válság elhárítására.

Humanitárius válság
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Zeid Raad al-Husszein bírálta Oroszországot Aleppo lázadók ellenőrzése alatt álló, keleti városrészeinek bombázása miatt. A főbiztos szerint új kezdeményezésekre lenne szükség az aleppói humanitárius válság enyhítése érdekében, akár arra is, hogy az ENSZ BT tagjainak vétójogát korlátozzák, s a Nemzetközi Büntetőbíróság elé utalják a Szíriában történt jogsértések ügyét.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint legalább 342 ember, köztük 106 gyerek veszítette életét szeptember 23. és október 2. között Aleppo keleti részén. A sebesültek száma 1129, több mint 260 gyerek is megsérült.

Ománban tegnap este bejelentették, hogy kiszabadult a francia-tunéziai Nourane Houasa jemeni huszi lázadók fogságából.