szentmise;Grúzia;látogatás;Ferenc pápa;

- Barátságtalanul fogadták a pápát

Néhány ezren vettek csak részt Grúziában, Ferenc pápa szombati szentmiséjén. Ennek elsősorban az volt az oka, hogy a grúz ortodox egyház kezdettől fogva teljességgel ignorálta az egyházfő látogatását, s egyetlen képviselője, egy püspök sem jelent meg a pápai szentmisén, ami meglehetősen barátságtalan gesztus az egyházak közötti kapcsolatok tekintetében.

Azért is meglepő ez a lépés, mert a helyi grúz egyház vezetője, II. Ilia és Ferenc pápa megállapodtak az egyházak közötti kapcsolatok elmélyítésében.

A 27 ezer férőhelyes Miheil Mesi Stadionban mindössze háromezren jelentek meg a pápai misén. A rendkívül alacsony létszámot az sem indokolhatja, hogy Grúziában mindössze 2,5 százalékos a katolikusok aránya a Vatikán statisztikája szerint. (A tbiliszi kormány szerint ennél is kevesebben vannak.)

A grúz ortodox egyház magatartását két dolog magyarázza. Egyrészt az, hogy rendkívül konzervatív egyházról van szó, amely komoly fenntartásokkal, ellenérzésekkel figyeli a pápa által képviselt nyitást. Másrészt szoros kapcsolatokat tart fenn az orosz ortodox egyházzal, amelynek közismerten igen feszült a viszonya a Vatikánnak. Bár kivált a II. vatikáni zsinat óta számos kezdeményezés történt a katolikus és az ortodox egyházak viszonyának javítására, ezeket a törekvéseket csak részben koronázta siker.

Az egyházfő a szentmisén egyebek mellett kifejtette: „Kérjük ma mindnyájan együtt az egyszerű szív kegyelmét, amely hisz a szeretet szelíd erejében, és ebben él. Kérjük, hogy Isten irgalmába vetett derűs bizalommal élhessük életünket”.

A katolikus egyházfő pénteken érkezett a kaukázusi országba, a régióban tett látogatása vasárnap zárult: Azerbajdzsánból tért vissza a Vatikánba.

Hétfőig adott haladékot a horvát parlamenti választáson győztes konzervatív Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) a centrista Hídnak arra, hogy elfogadja a koalíció megkötésére szóló feltételeit. Egyelőre nem világos, mi történik akkor, ha Bozo Petrov pártja nemet mond a HDZ-nek. Mindenesetre mindkét párt érdeke a megállapodás, nem mindegy azonban, hogy milyen koalíció alakul, amint az sem, hogy képesek lesznek-e a hosszú évekig tartó együttműködésre.