Első látásra nagyvonalúnak látszó felajánlást tett a HDZ a Hídnak. Eszerint Jozo Petrov tömörülése öt tárca irányítását, valamint a kormányfőhelyettesi tisztséget kapná meg, a törvényhozás elnöki tisztségét viszont nem. A HDZ-nél a Jutarnji List szerint fogy a türelem, s egyértelmű választ várnak a Hídtól arra, belemennek-e a feltételekbe, vagy sem. A lap HDZ-s forrása azt közölte, meg kell, hogy elégedjen a centrista párt ezekkel a felajánlásokkal, mert a törvényhozás elnöki tisztsége már túl sok lenne a jóból. A horvát média úgy tudja, Petrov nem saját magának szeretné a parlament elnöki tisztségét, hanem Robert Podolnjak alkotmányjogi szakértőnek, aki a Híd tagja.
Amikor egy újságíró arról faggatta a kormányfői tisztséget várhatóan betöltő Andrej Plenkovicot, „felajánlotta-e” a parlamenti elnöki tisztséget Petrovnak, a HDZ elnöke azt válaszolta, semmit sem ajánlgatnak fel, hanem „sok kérdésről tárgyalnak”, így a kormányzati és a parlamenti tisztségekről is. A Jutarnji List megtudta azt is, hogy a HDZ hajlandó a regionális választáson támogatni Jozo Petrovot, Metkovic és Omis körzetében – ez is a megállapodás része lenne.
A horvát médiában mindenesetre híre ment annak, hogy mivel számos probléma merült fel a koalíciós tárgyalásokon, fel is függesztették a megbeszéléseket. Ezt azonban mindkét fél cáfolta, állítva, minden rendben halad, méghozzá az előzetes tervek szerint.
Ezt azonban egy másik ügy is cáfolni látszik. Vita tárgya a gazdasági tárca irányítása. A Híd ragaszkodik ahhoz, hogy továbbra is meghatározza a gazdasági irányvonalat. Tomislav Panenic ügyvezető gazdasági miniszter, a Híd tagja, többször is kijelentette, ragaszkodnak a tárcához, miközben a HDZ éppen arra alapozta választási hadjáratát, hogy új alapokra helyezi a gazdaságot. Ehhez természetesen alapvető fontosságú lenne a párt számára a tárca megkaparintása. Médiaértesülések szerint a jobboldali HDZ kompromisszumot javasolt ebben a kérdésben, azt, hogy megosztja a gazdasági minisztériumot a Híddal, külön tárcát kapna az energetika. Ez azonban nincs a Híd ínyére. Azért nem tetszik a javaslat, mert így minden a Mol-Ina házasságot érintő kérdés a HDZ alá kerülne. A Tihomir Oreskovic által vezetett kormány bukását is lényegében ez a kérdés idézte elő.
Hogy mostani tárgyalások hátterét jobban megértsük, tudni kell, hogy most az a két párt – tehát a HDZ és a Híd – egyezkedik a következő kormányról, amelyek tavaly év végén is megalakították a kormányt. Felmerül tehát a kérdés, miért lenne most sikeresebb az együttműködésük? Mi a garancia arra, hogy ezúttal valóban tartós frigyet sikerül kötniük egymással? A válasz nagyjából: semmi. Pontosabban abból a szempontból egy fokkal jobb a helyzet, hogy már nem Tomislav Karamarko a HDZ elnöke. Az Oreskovic-kormány bukását ugyanis a Petrov-Karmarko szembenállás, ezzel együtt a Mol-Ina házasság ügye idézte elő.
A bomba azután robbant, hogy a Híd májusban jelezte, ragaszkodik ahhoz: tárgyalják újra a magyar Mol és az Ina egyébként Horvátországban felettébb népszerűtlen szerződését. Ezt azonban a HDZ nem támogatta, méghozzá azért, mert a párt immár csak volt elnöke, Tomislav Karamarko felesége, Ana Saric egy olyan céggel állt kapcsolatban, amely a Molt is tanácsokkal látja el és lobbitevékenységet folytatott a szerződés fenntartása mellett. Petrov Karamarko távozását követelte a kormányból, amire ő nem volt hajlandó. A vita vége szakítás lett, mígnem június 16-án a zágrábi parlament megvonta a bizalmat az Oreskovic kabinettől.
Karamarko később a HDZ éléről is távozni kényszerült, s utódának választották meg a nála rugalmasabbnak tűnő Plenkovicot. Az azonban egyáltalán nem biztos, hogy az új HDZ-s vezetés nagyobb hajlandóságot mutatna a Mol-Ina-frigy újratárgyalására. Ez a kérdés tehát újabb feszültségeket szülhet, ezért sem kívánja a Híd azt, hogy az energetikai kérdésekről csak a HDZ döntsön.
Bár a három hete megtartott választás után a HDZ-nél ünnepeltek, hiszen a jobboldali párt jóval nagyobb fölénnyel utasította maga mögé a szociáldemokrata SDP-t, mint ahogyan azt a közvélemény-kutatók jósolták, most megint a régi kérdésekkel kell szembesülnie: sikerül-e tartós koalíciót felállítani? Az első lépések nem adnak okot feltétlen derűlátásra. A voksolás után két és fél héttel lezajlott első, Kolinda Grabar-Kitarovic államfővel múlt héten megtartott kormányalakítási konzultáció eredménytelen maradt.
Az elnök az egyeztetés után újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy egyik párt sem rendelkezik a kormányalakításhoz szükséges többséggel, ezért újabb tárgyalási fordulót kell tartani, melynek időpontját október 10-re tűzte ki. Eddig az időpontig tehát valamilyen megállapodásra kellene jutnia a HDZ-nek és a Hídnak, mert különben ugyanaz a veszély fenyeget, mint a tavaly novemberi voksolás után. Akkor addig-addig húzták-halasztották a kormány megalakítását, hogy az már szinte létrejöttekor bukásra volt ítélve.
A kezdeti, nem csekély nehézségek ellenére szakértők azt remélik: egy hónapon belül megalakulhat a kabinet. Nem kérdés, mind a HDZ, mind a Híd érdeke a kormány létrejötte, az azonban nem mellékes, hogy milyen lesz ez az együttműködés. Ha megint csak néhány hónapig képes a két párt kormányozni, az súlyos csapás lenne az amúgy is megannyi nehézséggel küzdő Horvátország számára.