Tarlós István szerint nem azért érdemes elmenni a vasárnapi népszavazásra, mert a kormány ezt javasolja és "direkt politikai közvetlen következménye" lenne Brüsszelben, hanem azért, mert "gyakorlatilag ez egy hitvallás". Tarlós azt mondta, külföldről akarják meghatározni valamiféle képlet alapján, hány bevándorlót kell Magyarországnak befogadnia. Ez az ország szuverenitását durván sérti - jelentette ki, majd meglebegtette, hogy nem egészen arról van szó, hogy háború elől menekülő szerencsétlen embereken segíteni kell, hanem egészen mások lehetnek a motivációk.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője ismét a terrorizmussal mosta össze a menekültválságot. Szerinte a népszavazással el lehet kerülni, hogy terroristák kerüljenek Magyarországra. A riogatást úgy folytatta, hogy megdöbbentő, hogy ezek az emberek milyen mértékben telepedtek rá a migránshullámra. A politikus riasztónak nevezte azt a képet, ami az Országgyűlés általa vezetett honvédelmi és rendészeti bizottságának csütörtöki ülésén a terroristák logisztikai hálózatáról kirajzolódott.
Kovács Zoltán szerint a vasárnapi népszavazás egyértelmű üzenet lesz Brüsszelnek: ha az emberek nem akarnak valamit, arra nem lehet politikát építeni, mert abból "több feszültség keletkezik, mint megoldás". A kormányszóvivő azt is mondta, hogy amivel ma szembesülünk az európai határokon, veszélyes, meg kell állítani.
Közben az MTI arról is beszámolt, hogy 118 Nógrád megyei polgármester közös kiáltványban kéri a lakosokat, hogy szavazzanak nemmel a vasárnapi népszavazáson, mert úgy látják, a tét nem kisebb, mint hogy meg tudjuk-e védeni közösségeinket, kultúránkat, és mindazt, ami magyarrá teszi hazánkat. A kiáltványban azt írták: "Nem kívánjuk azok betelepítését, akik nem fogadják el kultúránkat, hagyományainkat, törvényeinket és európai értékeinket! Határozottan állítjuk: a napjainkban tömegesen Európába érkező bevándorlók gondjait ott kell orvosolni, ahonnan jöttek, nem pedig idehozni a bajt!"
A Terrorelhárítási Központ (TEK) adatai szerint 14 terrorista utazott át Magyarországon 2015 nyarán-őszén, akiknek közük volt a 2015. november 13-án Párizsban, illetve a 2016. március 22-én Brüsszelben elkövetett terrorcselekményekhez - jelentette be Majoros Csaba, a TEK Felderítési Igazgatóságának alezredese a szervezet pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Elmondta: a terroristák néhány napot töltöttek az országban, a TEK adatai szerint ugyanakkor az Iszlám Államnak Magyarországra telepített kiterjedt hálózata nem volt. Bodnár Zsolt, a TEK főigazgató-helyettese közölte: a Rakkában kiképzett terroristák jellemzően 2-3 fős csoportokban érkeztek, majd az Orbán-kormány által szorgalmazott határzárat dicsőítette, ugyanis mint mondta, jól látható, hogy a déli kerítés felállításával és a migránshullám elterelésével a terroristák mozgása is a horvát-szlovén útvonalra terelődött át.
Érvénytelen szavazás mellett kampányoltak a Kossuth téren
Szavazz érvénytelenül - hirdette a Magyar Helsinki Bizottság és a TASZ plakátja tegnap reggel a Kossuth téren az Országzászlónál. A két jogvédő szervezet tagjai erre az alkalomra készített szavazólapokon mutatták be az újságíróknak, hogyan kell vasárnap két X behúzásával érvénytelenül voksolni. Pardavi Márta, a Helsinki Bizottság társelnöke arra biztatta a polgárokat, október 2-án üzenjék meg a hatalomnak, hogy a gyűlöletre épülő politikát elutasítják. Nem engedik, hogy a kormány a népszavazás intézményével visszaéljen. Ami történik, az ugyanis a demokratikus voksolás megcsúfolása, hiszen a kormány nem alkotmányos rendeltetésének megfelelően használja a népszavazást, hanem szégyenletes politikai eszközzé silányítja. Alantas érzelmekre, egyebek mellett az idegengyűlöletre épít a kampány, és sajnos a felmérések tanulsága szerint a kormánynak sikerült gyűlöletet ébresztenie. A kvótareferendum kérdése ráadásul nem tisztázza, hogy kinek, mire adnak felhatalmazást a polgárok, ha a nem szavazatok győznek. Ez Pardavi Márta szerint jogi nonszensz. Arra kényszeríti az embereket, hogy voksukkal jogszerűtlen és értelmetlen kérdésre adjanak választ.
A TASZ szintén érvénytelen voks leadására buzdított tegnap az Országzászlónál felállított alkalmi szavazófülke előtt. Kapronczay Stefánia, a jogvédő szervezet ügyvezető igazgatója fontosnak tartja a népszavazás intézményét, amit viszont most illúzióvá alacsonyít a hatalom. A kvótareferendum szerinte is becsapás, mert nem tudjuk, mire adjuk a voksunkat. Becsapás, hogy a népszavazás a magyar társadalmat védi, ez inkább veszélybe sodorja azzal, hogy rombolja a szolidaritást - érvelt a TASZ ügyvezetője. A két X behúzásával ezt is elutasítja az érvénytelenül szavazó.