Aleppo;szárazföldi offenzíva;szíriai kormányerők;

- Megindult az aleppói szárazföldi offenzíva

A szíriai kormányerők, ahogy Bassár al-Aszad korábban beígérte, tegnap megindították a szárazföldi offenzívát Aleppo lázadók ellenőrzése alatt álló városrészeinek visszafoglalására. 

Az új offenzíva nyomán semmiféle remény nem maradt az amerikai-orosz közreműködéssel tető alá hozott tűzszünet életbeléptetésére. Az Egyesült Államok Szíriát és Oroszországot barbarizmussal, háborús bűnökkel vádolja, azt követően, hogy légicsapások érték az Aleppóba indított nemzetközi segélykonvojt, s húsz ember veszítette életét.

A londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport adatai szerint hétfőn legalább 26 polgári személy vesztette életét, köztük hat gyermek. Kilenc ember megsebesült, néhányan válságos állapotban vannak, közölték a CNN-nel. A hétvégén 85-en haltak meg, s több mint háromszázan megsebesültek.

A légicsapások a lakónegyedeket sem kímélték, a még működő aleppói kórházak nem birkóznak meg a sebesültek áradatával. Több mint 250 ezer ember rekedt a városban. Aleppo keleti részében legfeljebb 20-30 orvos maradt. Az Egészségügyi Világszervezet sürgette, hogy azonnal nyissanak meg humanitárius útvonalakat, amelyeken keresztül evakuálni tudnák a betegeket és sérülteket a lázadók ellenőrzése alatt álló városrészekből.

Barack Obama amerikai elnök mély aggodalmát fejezte ki a szíriai válság eszkalálódása, az aleppói vérontás miatt. „Az Aszad-rezsim és Oroszország összehangolt kampányt indított polgári célpontok ellen, a civil lakosság megfélemlítésére” – közölte Josh Earnest fehérházi szóvivő. Damaszkusz visszautasította a bírálatot, az AFP-nek katonai források azt nyilatkozták tovább bombázzák a terrorista csoportokat a városban, ez a döntés visszafordíthatatlan.

Amerikai részről jelezték, hogy a tűzszünet összeomlását követően elképzelhető, hogy az öbölállamok, illetve Törökország vállról indítható rakétákkal szereli fel a szíriai lázadókat, hogy fel tudják venni a harcot a szíriai és az orosz légierő harci gépeivel szemben. Washington eddig eltántorította ettől térségbeli szövetségeseit, de a jövőben szemet hunyhat ilyen szállítások felett, nyilatkozták név nélküli források a Reutersnek. Washington ugyanakkor továbbra is a több mint öt és fél éve tartó szíriai polgárháború tárgyalásos rendezését tekinti prioritásának.

Veszélyes lépéssel került közelebb a Balkán a boszniai szerb országrész elszakadásához azzal, hogy vasárnap népszavazást rendeztek a köztársaság napjának kijelöléséről, amelyen a voksolásra jogosultak 99,81 százaléka szavazott amellett, hogy január 9-én legyen a boszniai szerb köztársaság napja.