Az NKA a legtöbb lap esetében az utolsó támogató "mentsvár", részükről azonban mégis a leginkább ostorozott szervezet - vetette fel. Az alap alelnöke szerint a művészeti folyóiratok nagy része egyfajta mérce, amelyet nem vethetünk el, felvetődik azonban a kérdés: melyik folyóiratokra érdemes figyelni? Az olvasottság nem lehet az egyetlen fokmérő, de az is egyértelmű, hogy a jelenlegi támogatási rendszer fenntarthatatlan - emelte ki.
A folyóirat-támogatási rendszerről szóló beszélgetésen Pápay György, a Szépirodalmi Figyelő szerkesztője arról beszélt, hogy az irodalmi lapok tevékenysége egyfajta alapkutatáshoz hasonló: innen indulnak a később befutott írók, mégis nehéz a széles közönség felé nyitni irodalmi lappal, mert ezeket jórészt a szakma olvassa.
Papp Endre, a Hitel felelős szerkesztője szerint a Magyarországon kialakult folyóirat-struktúra páratlan érték. Elfogadhatatlan, hogy a lapokat "állandóan a szőnyeg szélére állítja a hivatal", hogy igazolják létüket, hiszen "a folyóiratok értékesebbek, mint a hivatal" - fogalmazott.
Margócsy István, a 2000 alapító szerkesztője úgy vélte, az elmúlt kétszáz évben mindegyik folyóirat egy viszonylag vékony értelmiségi réteghez beszél, mégis a folyóirat-kultúra az, amelyben az értelmiségi vitáknak le kell zajlania. Itt a példányszámra hivatkozni frivol dolog, a költség-haszon elv eltévesztése - jegyezte meg.
Tompa Andrea, a Színház főszerkesztője arra mutatott rá, hogy a lapok számára a legnagyobb kihívás a tervezhető működés. Az NKA például most írt ki pályázatot őszi lapszámokra, hetven napos elbírálási határidővel, pedig októberre már a 2017-es támogatások számait kellene ismerni. Nemcsak az a kérdés tehát, mennyi a pénz, hanem a tervezhetőség is - jelezte.
Kiss Éva, a Magyar Iparművészet főszerkesztője hozzáfűzte: a lapoknak már most tudniuk kellene, hogy jövőre milyen összegre számíthatnak az NKA-tól. Többen fölvetették, hogy korábban rendkívül jól működött az alap hároméves támogatási program, amely tervezhetőséget biztosított, Tompa Andrea szerint ráadásul az is problémát jelent, hogy a folyóirat-támogatásnak már nincs önálló szakkollégiuma az NKA-ban.