Lázár János;Juncker;Pozsonyi csúcs;

Orbán Viktor a pozsonyi csúcson. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

- Nem értünk el átütő sikert Pozsonyban

El kell olvasni, mit is mondott pontosan Juncker, addig nem reagál a szavaira - közölte a csütörtöki Kormányinfó után a parlament folyosóján a kancelláriaminiszter.

Lázár János saját bevallása szerint óvatos, ezért nem volt hajlandó kapásból bármit mondani arra a tájékoztatója közben érkezett hírre, miszerint az Európai Bizottság elnöke Magyarországnak és Lengyelországnak lehetővé tenné, hogy menedékkérők befogadása helyett a schengeni határokat védje, így fejezze ki az EU iránti szolidaritását. A Miniszterelnökség vezetője vélhetően ideges lett a hír hallatán, hiszen tegnapi tájékoztatóján is teljes erővel a kvótareferendum sikeréért kampányolt.

(Orbán Viktor az Origónak: minden voksoláskor csalódott, ha a részvételi arány 100 százalék alatt van, mert akkor a szavazás már nem teljes nemzeti ügy.) Ha viszont senki nem akar hozzánk menedékkérőket telepíteni, a kormány és a Fidesz számára olyan fontos népszavazás okafogyottá válik. Lázár ismét arra szólított, hogy október 2-án mindenki menjen el voksolni és szavazzon nemmel. Érzelmes húrokat pengetve nemzeti egységről beszélt, ami az európai bürokraták elleni harcában erősíteni fogja Orbán Viktort. Sokadszorra végig hallgathattuk, hogy ez a népszavazás messze túlmutat a pártszimpátián. Nem a kormányról szól, hanem az életünkről, arról, kivel akarunk együtt élni. Ha sikeres lesz a referendum, a végeredmény Brüsszel számára megkerülhetetlen, hiszen a demokráciáról híres Európában a népszavazást komolyan kell venni. Ha viszont kevesen voksolnak jövő vasárnap, "gyengék leszünk Brüsszelben".

Bő 30 percet késett egyébként Lázár, elmondása szerint azért, mert Orbánnal kellett egyeztetnie a holnapra összehívott bécsi balkáni konferenciáról. Ezen a kormányfő azt szorgalmazza majd, hogy a migránsáradat megfékezésére húzzanak fel újabb kerítéseket, ezúttal Bulgáriában és Macedóniában. Görögország ugyanis nem hajlandó megállítani a menekülteket. A görögök korholása mellett természetesen a németeket is szidta a miniszter, amiért azok behívják a bevándorlókat. "Európában sokan fordítva ülnek a lovon", a kormányok dolga ugyanis nem az, hogy behívjon embereket, hanem, hogy az állampolgárokat megvédje. "Pontosan látjuk, hogy a bevándorlással kapcsolatban nem értünk el átütő eredményt" - fogalmazott a pozsonyi uniós csúcsra utalva Lázár, aki szerint mi vagyunk a legszolidárisabb ország, hiszen védjük a schengeni határt. Pozsonyban nem sikerült elérni, hogy a kötelező kvóta lekerüljön a napirendről, sőt szeptember 3-án erről tárgyal az Európai Parlament. Brüsszel viszont haragszik ránk a népszavazás miatt, Lázár számít is arra, hogy a következő hetekben büntetni fogják Magyarországot. Tagadta, hogy a magyar rendőrök bántalmaztak volna menekülteket: "a kormánynak egyetlen ilyen esetről sincs tudomása." A tavalyi eseményekről azt mondta, hogy döntése volt, hogy nem lehet erőszakot alkalmazni a Keleti pályaudvaron lévő agresszív migránsokkal szemben.

A Kormányinfón többször visszatérő téma volt a "No go-zónák" vitája. Lázár megismételte, lehet tiltakozni Berlinből, Párizsból vagy Londonból ez ellen, de neki Párizsban egyszer egy buszsofőr azt mondta, ha élve szeretne az adott kerületből hazatérni, akkor ne szálljon le. A nagyvárosokban vannak olyan kerületek, amelyekbe nem tanácsos bemenni. Ezt a tiltakozó diplomaták is ugyanúgy tudják, mint mi - állította.

Eddig nem rúgtak ki tanárokat a szakképzési átalakítások miatt, és a sokak által az idei tanévre jósolt káoszt sem érzékeli a szakgimnáziumokban és a szakközépiskolákban Tóth József. Ennek ellenére a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke korántsem látja rózsásnak a helyzetet. A Pedagógusok Sztrájkbizottságának egyik tagja a kompetenciafejlesztés leépítéséről, a duális képzésben résztvevő diákok kihasználásáról, az alapítványi szakképzők kivéreztetéséről is beszélt lapunknak.