Szíria;bombázás;Bassár el-Aszad;amerikai hadsereg;tűzszünet összeomlás;

- Aszad vádaskodik

A szíriai kormányhadsereg szándékos bombázásával vádolta meg az amerikai hadsereget Bassar el-Aszad. A szír elnök az amerikai AP hírügynökségnek azt mondta, hogy szándékos volt a 62 halálos áldozatot követelő amerikai légicsapás a szíriai kormányerők katonái ellen, amely közel egy óráig tartott. A damaszkuszi vezető az Egyesült Államokat tette felelőssé az alig hét napot élt tűzszünet összeomlásáért is.

Az amerikai hadsereg vizsgálatot indított a vasárnapi légicsapás miatt, amelyet egy szíriai légibázisra mértek, ahol a szír kormányerők tartózkodtak. Washington azt közölte, tévedés történt, a légicsapást perceken belül leállították, amikor az orosz parancsnokság tudatta, hogy a bázison nem terroristák, hanem a kormánykatonák tartózkodnak.

A háború elhúzódásáért is Washingtont, illetve Törökországot és Szaúd-Arábiát vádolta Aszad, mondván, hogy a harcok vélhetően elhúzódnak a továbbiakban is, mert, mint fogalmazott, „folytatódik a terroristák és milicista csoportok külső támogatása”.

Az interjúban szó esett az ENSZ segélykonvoj hétfői lebombázásáról is. Aszad visszautasította a vádakat, amelyek szerint szíriai vagy orosz repülőgépek mértek csapást a segélykonvojra Aleppónál. Orosz indoklás szerint nem is légicsapás érte az ENSZ-konvojt, hanem földi tüzérségi támadás, állításuk szerint ezt bizonyítják a nyomok. Sokak szerint azonban csupán azért merült fel ez a verzió, mert sem a lázadóknak, sem a terroristáknak nincs légiereje.

Tegnapra az aleppói harcok kiújultak. Az ENSZ humanitárius ügyekért felelős szóvivője, Jens Laerke bejelentette, a világszervezet újraindítja a segélyezést a térségben, a humanitárius helyzet súlyosságára való tekintettel. Az ENSZ konvojt ért támadásban a szervezet 21 munkatársa vesztette életét.

Törökországban tovább folytatódik a július 15-én végrehajtott puccskísérlet állítólagos agytrösztje, Fethullah Gülen hívei elleni tisztogatás. A vizsgálatok elsősorban a hadsereget, a rendőrséget, a csendőrséget, a parti őrséget, az igazságügyet, az oktatást, az egészségügyet és a médiát érintik. Az elmúlt két hónapban közel 100 ezer embert menesztettek vagy függesztettek fel állásából.