Az eddig megszólaló szakmai szervezetek után tegnap a Fővárosi Törvényszék is közleményben állt ki az eddig sikeresen működő önálló munkaügyi bíráskodás megtartása mellett. Korábban az Országos Bírósági Hivatal (OBH) is kritizálta az igazságügyi tárca javaslatát, mert szerintük az új rendszer a szakmai színvonal romlásához és a perek elhúzódásához vezetne. Feltételezhetően kormányzati nyomásra később Handó Tünde, az OBH elnöke elfogadóbban nyilatkozott, bár továbbra is hangsúlyozta, hogy a közigazgatási bíráskodás átalakítása csak az első évben több mint 56 milliárd forintba kerül az adófizetőknek.
A Fővárosi Törvényszék kifogásaira azért kell külön figyelni, mert ez a testület meghatározó szerepet tölt be a közigazgatási és munkaügyi szakbíráskodás hazai rendszerében. Ide érkezik az ügyek több mint 30 százaléka az országból, egyes közigazgatási eljárásokban kizárólagos illetékességgel jár el. A három évvel ezelőtt létrehozott jelenlegi bírósági szervezet a fővárosban hatékonyan működik és az elsőfokú közigazgatási ügyek 90 százalékát gyorsan, egy éven belül le tudja zárni – hangsúlyozza a szervezet közleménye.
A tervezett átszervezést csak jogtörténeti indokokkal tudta alátámasztani az igazságügyi miniszter tegnap a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) alaptörvényről rendezett konferenciáján. Trócsányi László a változtatás alátámasztására egy 1943-as alkotmányjogi művet idézett, amely szerint célszerű, ha a rendes bíróság közigazgatási ügyekben is ítélkezik.