CBA;CBA-partner;Palóc Kft.;

A „Palóc” boltok bezárása más vállalkozásoknak is kárt okozhat FOTÓ: NÉPSZAVA

- Lábon lőtt magyar cég

Hétvégén eldőlhet, eladják-e a Palóc Nagykereskedelmi Kft. üzlethálózatát, vagy megindulhat a csődeljárás, majd a felszámolás. A CBA mossa kezeit", felmondta franchise- szerződését az öt megyében boltokat üzemeltető céggel. Fidesz-többség által a multik ellen elfogadott törvénymódosítás is hozzájárult a vállalkozás bedőléséhez.

Tegnap bezártak a bedőlt Palóc Nagykereskedelmi Kft. üzletei. Részben a vállalkozásban lezajlott tulajdonosi generációváltás is okozhatta a cég válságát - vélekedett egy a Népszavának nyilatkozó szakember. A helyzetet csak súlyosbította, hogy a kereskedelmi törvény módosítás miatt a három éve veszteséges hálózat jövőre már nem árulhatott volna napi fogyasztási cikkeket, vagyis lehúzhatta volna a rolót. Forrásaink szerint az online pénztárgépek bevezetése, illetve az elektronikus árukövetési rendszer szigora is érzékenyen érinthette a kft-t.

A kiskereskedelemben éles a verseny és aki nem tudott lépést tartani a technológiai fejlődéssel, óhatatlanul lemaradt - említette lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) elnöke. Az is tény, hogy ma Magyarországon nagyon elaprózott az élelmiszer kiskereskedelem, vagyis az uniós átlaghoz képest több üzlet szolgál ki kevesebb embert, így törvényszerű, hogy sok bolt, akár ilyen hálózat is tönkre megy - tette hozzá Vámos.

Talán a politikai kármentés miatt is a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tegnap sietett egy közleményt kiadni, amelyben azt ígérte, ha a cégnél átmeneti likviditási problémák merülnek fel, az minisztérium kész munkahelymegőrző támogatást is nyújtani a vállalkozásnak. Egy kereskedelmi szakember szerint az adófizetők pénzével sem lehet megmenteni a társaságot, mert hatékonysági gondok is voltak. Véleménye szerint a szintén sok vidéki boltot üzemeltető versenytársak ugyan ennyi emberrel nem 18-22 milliárd forintos forgalmat generáltak, mint a Palóc, hanem ennek majd' másfélszeresét.

Azért a járási hivatalok foglalkoztatási osztályai ugyanakkor felkészültek az esetleges elbocsátásokra, és szükség esetén átképzésekkel, munkaerő-közvetítéssel, illetve különböző munkaerő-piaci programokba való bevonással mindent megtesznek az érintettek újbóli alkalmazása érdekében - ígéri a minisztérium.

Egyelőre nem tudni, mi lesz az 1200-1300 dolgozó sorsa. A hét végén dőlhet el, hogy sikerül-e megegyezni a bolthálózat eladásáról, vagy sem. Lapunk értesülései szerint a COOP is érdeklődött a Palóc egyes üzletei iránt, de nem kívánta az összeset megvásárolni, a tárgyalások azonban sikertelenül zárultak. A lehetséges vevőről csak annyit tudni, hogy valószínűleg egy versenytárs az.

A Palóc Kft. ígérete szerint jövő hét szerdán tájékoztatja a dolgozókat a kialakult helyzetről - említette a Népszavának Sálingt József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke. Pénteken a szakszervezettel tárgyalnak a cég vezetői, hogy a munkavállalók juttatásairól egyeztessenek. Fokozza a gondokat, hogy sok dolgozó nem kapta meg a fizetését.

Korábban a Palóc már átigazolt a COOP-csoporthoz, majd vissza tért a CBA-hoz, de ezek a manőverek sem tudták megmenteni.

A CBA öt megyét érintő, észak-keleti régiós bástyája összeomlott, s a franchise tulajdonos cég már a hét közepén mr fel is bontotta a szerződést a Palóc Kft.-vel és kötelezte arra is, hogy távolítsa el a CBA logót és arculati elemeket.

A Palóc Nagykereskedelmi Kft. boltjai hivatalos verzió szerint csütörtökön és pénteken leltároznak, megállapítják a készletmennyiséget, és az üzletek a jövő héten várhatóan újra kinyitnak. Ennek azonban kevesen adnak hitelt. Például a hajdúsági Hajdúdorogon sem, ahol szintén bezárt a volt CBA-s, Palóc bolt.

A városban miniplázának nevezett létesítményben az élelmiszerüzlet mellett kisebb szolgáltatók is működtek, így ha végleg bezár a bolt, nemcsak az 5-6 helyi alkalmazott marad munka nélkül, de a kisvállalkozók is tönkremehetnek - nyilatkozta a Népszavának Csige Tamás a település polgármestere. Baljós előjel volt, hogy már hetek óta egyre szűkült a választék, majd szinte üres polcok fogadták a vevőket.

Néhány éven belül tömeges generációváltásra lehet számítani a családi vállalkozásoknál. Magyarországon a vállalatok csaknem 70 százaléka családi tulajdonban van, a GDP több mint felét ők állítják elő és foglalkoztatottak fele is náluk talál munkát. A nemzetközi tapasztalatok alapján a generációváltást e cégeknek csak a kisebb része éli túl. A hatalomtól függő, azt kiszolgáló vállalkozások gyarapodására nem érdemes dinasztiát alapítani.