A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség Dankó utcai Wesley János Lelkészképző Főiskola udvarán raklapokon sorakozva várták az adománycsomagok, hogy rendeltetési helyükre szállítsák őket. Az egyik földszinti teremben mind többen zsúfolódtak össze, sokan árverési táblácskákat szorongattak a kezükben.
Az állami kitüntetéseiket árverésre felajánlók nem kívánnak olyan klubnak a tagjai lenni, ahol Bayer Zsolt, a rasszista megnyilvánulásairól és alpári stílusáról ismert szélsőjobboldali publicista is szerepel a névsorban.
A kikiáltási ár 50 ezer forint, és 5 ezer forintonként ugrott a tarifa. Iványi Gábor, a testvérközösség alapító lelkésze úgy számolt, egy pár gyermekcipő kihozható 5 ezer forintból. Akkor még nem tudhatta, hogy csak az ő három kitüntetésére - Göncz Árpád, Mádl Ferenc és Sólyom László elnöksége idején kapta őket - 900 ezer forint folyik be. Az egyik licitáló azonban letéve az összeget a Mádl Ferenc által adományozott Köztársasági Aranyérdem Éremért, azt ünnepélyesen rögtön vissza is adományozta eredeti tulajdonosának. Iványi meghatottan mondott köszönetet, mert Mádl volt az utolsó köztársasági elnök, aki személyesen vitt ajándékokat a szegényeknek, és érdeklődött a sorsuk iránt.
Az első licit az árverés ötletgazdája, Haraszti Miklós érdemrendjére indult. Haraszti a Népszavának elárulta, a feleségéé az alapötlet, ő csak támogatta. Úgy gondoltam, ha már keresztényüldözés-ellenes helyettes államtitkárságot alapított a kormány, akkor az egyik általa üldözött keresztény egyház alapítványának, illetve az általa támogatott hajléktalan gyermekes családok javára miért ne adjuk oda a kitüntetéseinket, mondja a Népszavának Haraszti, az egykori demokratikus ellenzék ismert tagja. Kitüntetése 125 ezer forintot, 25 pár gyermekcipőt ért.
Polgár András is beadta érdemrendjét az árverésre. Ő esélyegyenlőséget támogató alapítványt hozott létre, és jó alkalomnak tartotta a licitet, hogy készpénzzel is támogathassa a rászorulókat. Sajnos sokkal súlyosabbak annál a problémák, hogy akár egy ilyen megmozdulással is meg lehessen oldani azokat - figyelmeztetett a Polgár Alapítvány az Esélyekért létrehozója.
Az árverés a szolidaritás kifejezése azok mellett, akiket megbántott a magas kitüntetéssel jutalmazott szerző, vagyis a zsidókkal, cigányokkal, menekültekkel, mindazokkal akiket meggyalázott, emelte ki Iványi Gábor.
Én 96.-ként adtam vissza, mert először nem találtam meg a kitüntetéseket, hiszen nem nézegettem azokat túl gyakran, illetve zavart volna, ha a mostani államelnöknek küldöm vissza őket, aki kitüntette ezt a hóhányót. Ezért örömmel fogadtam Haraszti Mikós ötletét - jegyezte meg lapunknak a lelkész. Az összegyűlt pénzt az alapítványtól független három személy felügyeletével költik el a gyermekcipőkre, és nyomon követhető lesz a lábbelik útja is.
Az árverést Galkó Balázs színművész vezette a tőle megszokott hévvel, és a pőre számok, összegek közé be-be szúrva egy-egy versidézetet. Ő ugyan 9.-ként küldte - volna -, de csak az oklevelet adta vissza Áder János államfőnek, mert a kitüntetést legutóbb két éve látta az akkor 9 éves Galkó Márton villanyvonatának egyik kocsiján. Azóta sem került elő.
Az árverés összbevétele elérte a 2 650 000 forintot. Az - darabonként ötezerrel számítva - 530 gyermeklábbelit.
A felajánlók
Hodosán Róza, Haraszti Mikós, Iványi Gábor, Kaltenbach Jenő, Király Júlia, Niedermüller Péter, Novák József, Polgár András, Szász János, Dániel Anna nevében Tarutmann Györgyné, Szilágyi Sándor, Vágvölgyi B. András, Inotai András, Macskássy Izolda.