Moszkva;Benjamin Netanjahu;találkozó;Mahmúd Abbász;

Netanjahu és Abbász 2010 óta nem tárgyalt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Moszkva megerősítheti közel-keleti pozícióit

Létrejön a hat éve várt nagy találkozó Moszkvában Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Mahmúd Abbász palesztin elnök között. Az orosz külügyminisztérium szóvivője tegnap jelentette be, hogy a két közel-keleti politikus „elvben” megállapodott abban, hogy mégiscsak tárgyalóasztalhoz ülnek az orosz fővárosban.

Az időpont egyelőre nem rögzített. Eredetileg szeptember 9-re, azaz mára tervezték az egyeztetést, de a palesztin elnök előzetesen lemondta azt, most pedig Netanjahu kért halasztást. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő jelezte, „a legfontosabb a kellő időpont megválasztása”, s Moszkva mindent megtesz annak érdekében, hogy létrejöjjön a személyes találkozó Netanjahu és Abbász között.

A két politikus ugyanis 2010 óta nem egyeztetett közvetlenül, még a John Kerry amerikai külügyminiszter által 2013-ban életrehívott, majd 2014-ben újra zátonyra futott béketárgyalások is csak közvetve folytak. Oroszország nyilván saját nemzetközi szerepének felértékelésére javasolt izraeli-palesztin csúcsot Moszkvában, azzal a céllal, hogy bebizonyítsa, újra megkerülhetetlen tényező a Közel-Keleten, s meg tudja valósítani azt, ami az amerikai diplomáciának nem sikerült.

Ha a találkozó létrejön, az valóban az orosz diplomácia sikerének számít majd, s azt jelzi, hogy Moszkva közel-keleti befolyása gyarapodik, nem korlátozódik Iránra és Szíriára. Kétségtelen, hogy Egyiptomban is teret nyert a Kreml, Putyin és Abdel Fatah el-Sziszi egyiptomi elnök között szoros együttműködés alakult ki. Ezt jelzi az is, hogy augusztus végén Sziszi hozta nyilvánosságra, hogy Putyin kezdeményezné az izraeli-palesztin békefolyamat újraindítását, s felajánlotta, hogy az orosz fővárosban keríthetnének sort az Abbász-Netanjahu találkozóra.

Ugyanakkor az izraeli sajtó arra emlékeztetett, hogy már évek óta bizonyított tény, hogy Mahmúd Abbász a nyolcvanas években a KGB-nek dolgozott Szíriában. Ez egybeesik azzal az időszakkal, amikor Mihail Bogdanov, jelenlegi külügyminiszter helyettes, Putyin elnök közel-keleti különmegbízottja, aki a moszkvai találkozót is szervezi, Damaszkuszban volt nagykövet. A felújított ügynökvád kapcsán megszólalt palesztin vezetők az Abbász elleni lejárató kampány részének nyilvánították, és nevetségesnek nevezték a palesztin elnök KGB-s beszervezésének vádját.

A demokrata és a republikánus elnökjelölt egyaránt bizonytalankodott az elnökjelölti tévéviták főpróbájaként emlegetett szerdai „főparancsnoki fórumon”, amelyet az NBC tévécsatorna szervezett. Hillary Clinton és Donald Trump első alkalommal szerepelt ugyanazon a színpadon, de nem egyszerre, fél-fél órában válaszoltak veteránok kérdéseire.