Az automaták piacán 2017-től kezdődő online korszak nemcsak a költségvetés, hanem minden tisztességes piaci szereplő érdeke - magyarázta az intézkedést közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ezt a lépést megelőzte, hogy a gépeket már korábban regisztráltatniuk kellett az üzemeltetőknek, ami alaposan megrostálta a szektor szereplői: csaknem ötezer olyan automatát szereltek le, amely feltételezhetően a közterhek megfizetése nélkül üzemelt. A megmaradt 30 ezerhez képest ez magas aránynak számít.
Az új rendelet értelmében a gépek értékesítési adatai online jutnak majd el a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV). A minisztérium szerint ennek köszönhetően kiküszöbölhetőek a bevételek eltitkolására irányuló trükkök, technikai megoldások, ugyanis rengeteg panasz érkezett a gépeket feketén üzemeltetők magas arányáról - tették hozzá.
Az automaták felügyeletét egy hatóságilag vizsgált és engedélyezett műszaki berendezés, az automata felügyeleti egység látja el, amelyet a berendezések vezérlőpaneljéhez csatlakoztatnak és attól nem lehet elválasztani. A rendeletnek köszönhetően a NAV-nak pontos adatai lesznek a gépek forgalmáról. Az információkat összevetheti az adózótól érkező bevallási adatokkal, ami segíti az esetlegesen eltitkolt bevételek feltárását és a gazdaság fehérítését.
A pénztárgépekhez hasonlóan itt is kérdéses, mely cégek tudnak majd beékelődni az automatákat üzemeltetők és a NAV közé. Ugyanis az adóhatóság itt is a felügyeleti szolgáltatón keresztül kapja meg az automaták értékesítési adatait. A felügyeleti szolgáltatót a fővárosi kormányhivatal metrológiai hatósága veszi nyilvántartásba, ám hogy kik lesznek ezek, még nem tudni. További kérdés, hogy milyen mértékben támogatja a költségvetés a felügyeleti egységek bekötését. Az automatákat üzemeltetők korábban tárgyaltak a gazdasági tárcával, mert a gépenként becsült 100-250 ezer forintos bekötési költséget kigazdálkodhatatlannak tartották a havi 100 ezer forintos átlagos gépenkénti bevételhez képest. Ígéretet kaptak arra, hogy az állam a költségek háromnegyedét állja, de amíg a szeptember végére várható végleges megállapodást nem írják alá, addig fenntartják véleményüket, mely szerint támogatás nélkül a mintegy 30 ezer automata felét a bezárás fenyegeti.
Nem minden automatát lát majd a NAV, azokat a berendezéseket, amelyekről a felügyeleti szolgáltató úgy nyilatkozik, hogy fizikailag nem láthatóak el automata felügyeleti egységgel, kimaradhatnak az online vizsgálatból - olvasható a közleményben.