Németország;Bilanz magazin;750-es lista;leggazdagabb személyiségek;Reimann família;

Susane Klatten férjével egy sportbálon FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALEX GRIMM

- Németország legtehetősebb emberei

Meglepetéseket is tartalmaz a Bilanz című magazin 750-es listája, amely Németország leggazdagabb személyiségeit foglalja magában. Egy olyan család áll ugyanis az első helyen – a Reimann família – amelyről a németeknek is vajmi kevés ismeretük van. Pedig világhírű termékekkel kereskednek.

Németországban a félezer legtehetősebb személyiség vagyona az elmúlt évben 8,7 százalékkal, 58 milliárd euróval emelkedett. Ez összesen 723,25 milliárd eurót jelent, tavaly „mindössze” 665,20 milliárd euró felett rendelkeztek. Ha a német családok vagyonát vesszük alapul, a 14 leggazdagabb família 138,25 milliárd eurót mondhatott magáénak. E családok 12,6 százalékkal gyarapították vagyonukat. Amennyiben abból indulunk ki, hogy Németországban mennyire alacsonyak a kamatlábak, ez a pénzszaporítás valóban igencsak figyelemreméltó.

Érdekes módon a legtehetősebb klánok listáját egy olyan család vezeti, amelyről a legtöbb német még csak nem is hallott – emlékeztetett a Die Welt. A Reimann családról van szó, amely szédületes sebességgel gazdagodott meg. Négy éve Reimannék még csak a negyedik helyet foglalták el 11 milliárd euróra becsült vagyonnal, 2015-ben azonban már a második helyet foglalták el 23 milliárddal, mostanra azonban már az élre küzdötték fel magukat, 30 milliárd euróval. Egyetlen év alatt tehát hétmilliárddal lettek tehetősebbek.

A család 1996-2013-ban egy időközben a tőzsdére is került Coty nevű parfümkészítő cég kizárólagos tulajdonosa volt. Nem is akármilyen vállalatról van szó, hiszen több országban 12 ezer munkatársa van. Ez a cég adja ki a Davidoff, vagy Joop márkájú termékeket, vagy olyan hírességek nevét viselő parfümökét, mint Jennifer Lopez, Beyoncé, Lady Gaga, illetve Heidi Klum.

A tőzsdére kerülés után a család a vállalat részvényeinek 70 százalékát tartotta meg. Szintén e családé a Deutsche Kontor Privatbank AG nevű pénzintézet, valamint az internetes fizetést biztosító Sofort Bank, amely 2014 óta Deutsche Handelsbank néven működik. A hirtelen meggazdagodásban döntő szerepet játszott, hogy 2012-ben Reimannék beszálltak a kávéiparba. Azóta ők adják ki a Hollandiában a kávé- és teaeladások tekintetében piacvezető Douwe Egberts termékeit. Megvették továbbá a kávégépeket gyártó, Egyesült Államok-beli, vermonti székhelyű Keurig Green Mountaint, illetve a Wella sampongyártót is.

A családi vagyonon a testvérpár, Renate Reimann-Haas és Wolfgang Reimann, valamint féltestvéreik, Mathias és Stefan osztoznak. Terjeszkedésük lélegzetelállító, s már számos olyan terméket forgalmaznak, amit a világon mindenki ismer ugyan, de senki sem tudja, hogy e híres márkák valójában egy német klán kezében összpontosulnak.

Ezen agresszív terjeszkedési stratégia nyomán esett vissza a második helyre a tavaly még az élen virító Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann és fia, Georg. Vagyonukat 26 milliárd euróra becsülik, ami egy év alatt egymilliárdos gyarapodásnak felel meg. Ők irányítják a gépkocsialkatrészeket gyártó Schaeffler és Continental vállalatot, ez utóbbi autógumijairól ismert világszerte.

Maria-Elisabeth felmenői is üzletemberek voltak. Ükapja például egy kerékpárokat készítő vállalatot fejlesztett fel gépgyárrá, még az Osztrák-Magyar Monarchia idején. A cég a mai Csehország területén működött Laurin & Klement néven. Ebből fejlődött ki a későbbi Skoda konszern. Apja pedig a második világháború után, Ausztriában pénzügyi tanácsadó volt az amerikai hadsereg által elfoglalt területen, majd az Erste Allgemeine Versicherung AG és utódja, a Generali főigazgatója lett. Maria-Elisabeth Schaeffler anyai ágon annak a Kursa családnak a leszármazottja, amelyet a második világháborút követően újjáalakult Csehszlovákiában megfosztottak vagyonától.

Maria-Elisabeth Schaeffl er-Thumann férjével KitzbühelbenFOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DOMINIK BINDL

Maria-Elisabeth Schaeffl er-Thumann férjével KitzbühelbenFOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DOMINIK BINDL

Az anya jelenleg a Schaeffler csoport 20 százalékos tulajdonrészét mondhatja magáénak, fiához került a részvények 80 százaléka. A cég 82 ezer főt foglalkoztat a világban egy 2014-es adat szerint, összes forgalma ugyanebben az évben 12,1 milliárd euró volt. Mivel Maria-Elisabeth Schaeffler nemcsak német, osztrák állampolgár is, ezért neve rendszeresen felbukkan a legtehetősebb osztrákok listáján is.

2014 augusztusában, 73. születésnapján hozzáment a Német Ipari Szövetség (BDI) korábbi vezetőjéhez, Jürgen Thumannhoz.

A leggazdagabbak listáján a harmadik helyezett Dieter Schwarz, aki a Lidl áruházlánc tulajdonosa. Az 1939-ben született vállalkozó 1973-ban nyitotta meg első diszkontáruházát Ludwigshafenben. A Lidl nevet mindössze ezer német márkáért vásárolta meg. Az Aldi alapítója, Karl Albrecht 2014-ben bekövetkezett halála óta Schwarzot tartják Németország leggazdagabb emberének. A Forbes magazin 2016-ban kiadott listáján a 47. helyen szerepelt a világ leggazdagabb embereinek rangsorában. Rendkívül rejtélyes személyiségnek tartják, aki szeret álruhában felbukkanni, interjúkat viszont nem ad.

Negyedik helyen állnak az Aldi alapító Karl Albrecht örökösei. A bevásárlóközpont-lánc elődje valójában egy pékség volt. Az alapító, Karl Albrecht (1920-2014) apja, Karl Albrecht senior ugyanis egészségügyi okok miatt úgy döntött, felhagy a szakmával, s inkább saját pékséget alapít: 1913-ban hívták életre az Emma Néni Boltot. Fiai, Karl és Theo 1945-ben vették át az üzletet, akik komoly terjeszkedésbe kezdtek. 1955-re az Albrecht KG már 100 üzlettel rendelkezett, mindegyik Észak-Rajna-Vesztfália tartományban működött. 1961-ben raádásul már 300 boltot mondhattak magukénak.

Az Albrecht testvérek 1962-ben nyitották meg az első Aldit, a vagyont úgy osztották el, hogy az északra fekvő üzleteket Karl, a délieket Theo kapta meg. Ma már azonban a céget nem a család tagjai, hanem profi menedzserek irányítják. A vállalat ugyanakkor a család alapítványainak tulajdonában áll. Az Aldi Süd a Siepmann Alapítványé, az Aldi Nord pedig a Markus Alapítványé. Az Aldi Nord tulajdonjogával rendelkező ifjabb Theo Albrecht családja a kevésbé tehetős 17 milliárd euróval. Egy év alatt ez egymilliárd eurós növekedésnek felel meg.

Az 5. és a 6. helyezett Stefan Quandt és Susanne Klatten, a BMW AG tulajdonosai. A világhírű autógyár elődje az 1913-ban Karl Rapp által alapított Rapp Motorenwerke GmbH volt. A céget 1917 áprilisában keresztelték át BMW GmbH-ra, egy évvel később pedig, részvénytársasággá alakult át BMW AG néven.

Ha a Reimann család a mostani sebességgel gyarapítja vagyonát, s folytatja a félelmetes terjeszkedést, évek múltán a világ leggazdagabb családjai között tarthatják számon.

Ferenc pápa szentté avatta vasárnap a vatikáni Szent Péter téren Boldog Kalkuttai Teréz anyát, Nobel-békedíjas apácát, a Szeretet Misszionáriusai rend alapítóját.