Lázár János miniszter úr tanácsához én nem tudok semmi újat vagy jobbat hozzátenni - közölte lapunkkal a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. A Népszava Havasi Bertalantól kapott választ először, mióta megfogadtuk a kancelláriaminiszter múlt csütörtöki biztatását Farkas Flóriánnal kapcsolatban. Lázár ugyanis múlt heti Kormányinfóján azt mondta az újságíróknak: keressék nyugodtan a miniszterelnöki biztost a hivatalában, vagy a rövidesen kezdődő parlamenti ülésszakon.
A miniszterelnök szolnoki jóbarátját már próbáltuk elérni hivatalában a humántárcánál, de választ azóta sem kaptunk. Nem csak az Emberi Erőforrások Minisztériumának küldtük el már szokásosnak mondható, Farkas válaszait igénylő kérdéseinket, hanem megkérdeztük a Fidesz-frakciót és Miniszterelnökséget is. Egyik helyen sem jött be Lázár múlt heti ígérete, Farkas továbbra is elérhetetlen. Pedig az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) egykori elnökének igencsak „balhés” ügyei voltak az elmúlt időszakban, amelyek közül egyetlen egyet sem kommentált, pedig lenne mit mondania.
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy mi van azzal az 1, 6 milliárd forinttal, amit Farkas elnöksége alatt tüntetett el a roma önkormányzat a botrányos Híd a munka világába nevű programon keresztül. Az Emmi már régóta követeli a pénzt, de hogy miből és mikor fogja előteremteni a súlyos milliárdokat az ORÖ, arról egyelőre nincs információ. Farkas egyébként nem lehet büszke az ORÖ-elnökségére (sem), hiszen a szervezet az utóbbi két évben botrányt-botrányra halmozott. Ráadásul hiába nem elnök már a fideszes országgyűlési képviselő, sokak szerint a mai napig hatalmas befolyása van a roma parlament munkájára.
Ezt bizonyítja az a hangfelvétel is, amit a RomNet hozott nyilvánosságra. "Tudjátok nagyon jól, hogy a képviselők eleve az önkormányzatból nem is finanszírozhatók, mert ezt a törvény sem engedi. Innentől kezdve egyedül az intézményhálózat volt, van és lesz, aki benneteket fog tudni foglalkoztatni törvényesen, biztonsággal" – jelentette ki a Farkas elnöksége idején gazdasági vezetőként dolgozó Bence Gáborné arra utalva, hogy az intézményhálózaton keresztül szerveznék ki az állami támogatást a volt vezető, jelenlegi miniszterelnöki biztos híveihez.
Nem csak az ORÖ miatt lehettek álmatlan éjszakái az első számú roma politikusnak. Miután évek óta találgatta a sajtó, hogy van-e érettségije, a Magyar Nemzet megtudta: Orbán Viktor megbízottja a Budakalász Gimnázium esti tagozatán végzett 2001-ben – legalábbis állítása szerint. Farkas Flóriánnak február 22-én küldtek közérdekű adat-igénylést, ebben arról érdeklődtek, hogy alapfokú és középfokú tanulmányait hol folytatta. A politikus csak utóbbit árulta el, azt is késéssel, ám még épp azelőtt, hogy polgári peres eljárásban kényszerítették volna ki az adatokat. Az ügyben a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke is állásfoglalást adott ki. Péterfalvi Attila a RomNet-tel közölte, hogy az országgyűlési képviselők alap- és középfokú végzettségének ténye, helye és ideje közérdekből nyilvános adatnak minősül.
Az Index az Oktatási Hivatalt (OH) is kérdezte Farkas érettségijéről. Mint írták, a Köznevelés Információs Rendszere (KIR) részeként működik az úgynevezett „Központi érettségi bizonyítvány, tanúsítvány és törzslapkivonat nyilvántartás”, amelyben mindenki ott van, aki 1998 után érettségizett. Az OH hivatalos válasza szerint ebben a nyilvántartásban „az érintett érettségi bizonyítványára vonatkozó adat nem szerepel”. Nemrég a Magyar Nemzet tárta fel azt is, hogy a képviselő félrevezette az Országgyűlést, ugyanis életrajzában azt állította, hogy az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán végzett, ám kiderült, hogy ez nem igaz, s a politikus arra sem emlékezett, hova járt. Később kijavította önéletrajzát, amiben már az állt, az ELTE Társadalomtudományi Karán végzett.
Farkas tanulmányaival két évtizede nincs tisztában a magyar közvélemény. Életrajzából nem, csak a sajtó által feltárt adatokból tudjuk, hogy az 1957 szeptemberében született Farkas az általános iskola első hat osztályát Tiszaroffon végezte, aztán a megyeszékhelyre, Szolnokra költözött. Mint azt a 168 Óra portréjában néhány hónapja megírta, a 7. és 8. osztályt már felnőttként, a dolgozók iskolájában fejezte be. A Magyar Narancs 1998-ban, ügyészségi és bírósági források alapján írt arról, hogy Farkast 1975 és 1982 között háromszor is jogerősen felfüggesztett és végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, és több olyan információt is kapott a RomNet, hogy az alapvégzettségét, huszonévesen, éppen ebben az időszakban szerezte meg. Ennek a „szóbeszédnek” a portál nem adott alapot: érettségi-találkozót szervezett az érintettnek. Farkas nem vett részt az „ünnepségen”, így azóta sem derült ki pontosan hol végezte az iskoláit.