A találkozó után a megjelentek átsétáltak a Parlament épületéhez, ahol Trencsényi a ház lépcsőjére vetette lovagkeresztjét, amit még 2009-ben – az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának docenseként – vehetett át. Trencsényi az akció előtt az egybegyűltek előtt röviden elmondta azt is, miért döntött így: "A kereszt, amelyik a kegyelem és az áldozathozatal jelképe, Áder, Orbán és Bayer Zsolt szájából a megtorlás és a kegyetlenség heródesi jelképévé vált."
A kutató az épületre kiragasztotta nyilatkozatát, amelyben részletesebben megindokolta, miért csatlakozott azokhoz, akik Bayer Zsolt kitüntetése elleni tiltakozásképp szintén visszaadták érdemrendjeiket:
"Az elmúlt napok - és hosszabb időszak - közéleti eseményeit követve azt a személyes döntést hoztam, hogy magam is visszaadom a Magyar Köztársaság Érdemkeresztje elismerést, amelyet ugyan nem ettől a kormányzattól kaptam, s melynek kiírásában megjelölt célokért magam is úgy gondolom, hogy sokat áldoztam. A jelképes gesztussal kívánok tiltakozni azon kormányzati üzenet ellen, amely a 'nemzet fejlődésének érdekében' végzett tevékenységként ismeri el annak az újságírónak működését, aki szavaival és gondolataival hatékony és szerves részese annak a szellemi kútmérgezésnek, mely újabb- és újabb gyűlöletkampánnyal uszít különböző értékes és érdemes emberi közösségek, csoportok ellen. A kormány lépését nem tudom másképp értékelni, mint hogy azonosul ezzel a hangnemmel és gondolatrendszerrel. Ez ellen is – mint eddig is – felemelem szavamat."
Trencsényi mellett az eddigi százhoz közben újabb kitüntetettek csatlakoztak: Novák József baptista lelkipásztor, Elbert Márta filmrendező, Jávor István fotós, dokumentumfilmes, a Fekete Doboz egyik alapítója, L. Ritoók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány igazgatója, Szilágyi Sándor fotóművészeti író, Zilahy Péter, az MTA elnöki titkárságának vezetője.