leváltás;Brazília;Dilma Rousseff;szenátusi szavazás;

- Leváltották Rousseff brazil államfőt

A brazil szenátus megszavazta Dilma Rousseff brazil elnök leváltását. 61 felsőházi képviselő voksolt menesztésére, s mindössze húszan szavaztak az államfő maradására. Leváltásához kétharmados többségre volt szükség, s 54 voks is elegendő lett volna.

Az alkotmányos vádemelési eljárás során minden szenátor tíz percet kapott arra, hogy kifejtse érveit. Rousseffet azzal vádolják, hogy a 2014-es elnökválasztás előtt kozmetikázta a költségvetési adatokat, s a kongresszus hozzájárulása nélkül vett fel hiteleket. A 68 éves politikus ellen múlt csütörtökön indították az impeachment a szenátusban.

A vádat képviselő Janaina Paschoal a felsőházban azt közölte, nem arról van szó, hogy csak „apróbb könyvelési hiba” keletkezett volna a költségvetésben. Mint fogalmazott, „dokumentálták a csalást”. Élesen bírálta az egész eljárást Rousseff védője, José Eduardo Cardozo volt igazságügyi miniszter, aki Paschoal fellépését „sértőnek” minősítette. Rousseff pedig hétfőn politikailag motivált puccsnak nevezte az impeachmentet. Mint akkor elmondta, nem sértett meg semmilyen törvényt.

A második hivatali idejét töltő brazil köztársasági elnököt idén májusban függesztették fel hivatalából. Azóta ideiglenes jelleggel Michel Temer látja el az államfői tisztséget.

Brazília súlyos gazdasági válságba került. Az országban 11,8 millió embernek nincs munkája. A válság egyik oka az alacsony olajár, valamint az egész országot átszövő korrupció.

Miközben az elmúlt hetekben több felmérés is alátámasztotta, hogy a németek egyre kevésbé bíznak a kancellárban, s többségbe kerültek azok, akik szerint a 2017 szeptemberében esedékes választást követően már nem kellene tisztségben maradnia, ehhez képest meglepő eredménnyel szolgált az Emnid iroda felmérése.