Ugyan 54 százaléka nem hiszi el Merkelnek azt a híressé vált kijelentését, amely szerint Berlinnek sikerül úrrá lennie a menekültválságon, ez mégis öt százalékkal kevesebb, mint a 2015. szeptemberi adat. Sőt, még emelkedett azok aránya, akik hisznek ebben: 2016 augusztusában 43 százalék vélekedett úgy, hogy az ország képes tényleg mindenfajta gond nélkül megbirkózni a menekültáradattal, ez hat százalékos emelkedésnek felel meg tavaly szeptemberhez képest.
Még meglepőbb, hogy Merkelnek azt az Ausztriával közösen tavaly szeptemberben hozott döntését, amely szerint beengedik Magyarországról a menekülteket, a megkérdezettek nagy többsége, 57 százaléka tartja helyesnek. Németország nyugati felén nagyobb arányban értenek egyet a kancellár fellépésével (59 százalék), mint Kelet-Németországban (48 százalék).
Mindezek ellenére ma többen utasítják el a kancellár válságmenedzselését, mint egy évvel korábban. Akkor még 47 százalék nyilatkozott úgy, hogy „inkább rossznak” tartja ezt, jelenleg 56 százalék ez az arány.
Az iroda azt is vizsgálta, kit szeretnének a németek kancellárnak. A megkérdezettek harmada továbbra is Angela Merkelt tartja erre a legalkalmasabb személynek, egyötödük viszont Horst Seehofert, a keresztényszocialista CSU elnökét, aki a legkeményebb álláspontot képviseli a koalícióban a menekültválsággal kapcsolatban. Wienfried Kretschmann Baden-württembergi miniszterelnök nevét 15, Sigmar Gabriel alkancellárét, az SPD elnökét pedig 9 százalék jelölte meg. A megkérdezettek negyede egyik felsorolt politikust sem szeretné a következő német kormány fejének.