Premier League;átigazolások;Gonzalo Higuaín;Paul Pogba;

Pogba már a Manchester United mezét viseli – megkérték az árát FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MATTHEW ASHTON

- Itt vannak Európa legdrágább labdarúgói

Lezárul az átigazolási szezon Európában. Ahogy azt már régóta megszokhattuk, az angol csapatok a nyári időszakban is mélyen a pénztárcájukba nyúltak: a Manchester Unitednek sosem látott összeget is megért Paul Pogba, meglepetést okozott azonban a Juventus is azzal, hogy csillagászati pénzt fizetett Gonzalo Higuainért. Az európai átigazolási időszak tíz legdrágább játékosát vettük górcső alá.

1. Paul Pogba - Manchester United (105 millió euró)

A Juventus már-már irreális összegért adta vissza Paul Pogbát a Manchester Unitednek, noha 2012-ben a vörös ördögöktől ingyen érkezett Torinóba. A labdarúgó az évek múlásával egyre nagyobb szerepet vállalt a Juve sikereiben, azonban megoszlanak a vélemények klasszisáról. Senki sem vitatja, hogy világsztár válhat belőle, ám egyelőre nem rendelkezik olyan mutatókkal, mely alapján rászolgált volna a 105 milliós vételárra.

José Mourinho minden követ megmozgatott a megszerzéséért, s mivel még mindig csak 23 éves, komoly jövő áll előtte. A portugál menedzser szerint Pogba hosszú évekre helyet követelhet magának a csapatban. A 38-szoros francia válogatott középpályás nyáron közel állt ahhoz, hogy Európa-bajnok legyen, ám Portugália végül elhalászta az orruk elől a trófeát.

2. Gonzalo Higuain - Juventus (90 millió euró)

Az argentin csatár a teljes átigazolási szezon legnagyobb meglepetését szolgáltatta azzal, hogy ilyen elképesztő összegért igazolta le a bajnok Juventus a Serie A második helyezettjétől, az SSC Napolitól. Alighanem a világban vele kapcsolatban kérdezgették a legtöbbet a labdarúgás szerelmesei: tényleg megéri az árát? Kétségtelen, hogy remek szezont tudhat maga mögött a nápolyiaknál. Legutóbb 36 gólt szerzett, ezzel beállította Gino Rossetti 1928-1929-ben felállított rekordját.

Rajta kívül nemhogy 30, 20 gólnál sem tudott többet elérni senki. Összességében megállapíthatjuk azt is, hogy a Napolit mintha neki találták volna ki: 2013-2016 között 104 mérkőzésen 74 gólt szerzett, ami önmagáért beszél. Csakhogy Higuain sem lesz már fiatalabb. Idén decemberen ünnepli 29. születésnapját, ezért is tűnik az érte kifizetett összeg indokolatlanul soknak.

Torinóba szerződött Higuaín FOTÓ: EUROPRESS/GETTYIMAGES/VALERIO PENNICINO

Torinóba szerződött Higuaín FOTÓ: EUROPRESS/GETTYIMAGES/VALERIO PENNICINO

3. John Stones - Manchester City (55.6 millió euró)

A 22 éves angol válogatott középhátvédet a szigetország legnagyobb ígéretei között tartják számon. Ennek ellenére nemhogy a világ labdarúgásában, még a Premier League-ben sem gyakori, hogy egy védőre ekkora összeget áldoznának. Persze jól tudjuk, a Manchester Citynél kiapadhatatlanok az anyagi források, s az Evertonnak simán kifizették ezt az összeget is.

Már tavaly is sorban álltak érte a kérők, ám akkor még a liverpooli együttes a Chelsea 30 millió fontos (35 millió euró) ajánlatát is elutasította. A City által kínált összegre azonban már szinte őrültség lett volna nemet mondani. A háromoroszlánosok mezét tízszer magára öltő focista mindenesetre a focitörténelem második legdrágább védője lett David Luiz mögött. Új együttesében a 24-es számú mezt viseli.

4. Leroy Sané - Manchester City (50 millió euró)

Pep Guardiola, a Manchester City trénere jól ismert arról, hogy szeret tehetséges fiatal játékosokkal együtt dolgozni. Stones mellett minden követ megmozgatott azért, hogy a Schalke 04-től megszerezze a 20 éves német szélsőt, Sanét, aki négy alkalommal már a címeres mezt is magára ölthette. Volt kitől örökölnie tehetségét, hiszen apja a szenegáli válogatott Souleymane Sané. Leroy 2014-ben kötött hároméves szerződést a Schalke 04-gyel, a Bundesligában 2014. április 20-án mutatkozott be. Első találatát az év decemberében szerezte meg, a Köln ellen.

Európa 2015 márciusában ismerhette meg, amikor a Schalke színeiben a Real Madrid elleni Bajnokok Ligája visszavágóján egy gólt szerzett és egyet előkészített. A német együttes 4-3-ra nyert ugyan, mégis a királyi gárda jutott tovább. A 2015-2016-os szezontól vált állandó kezdővé, több mérkőzést eldöntő gólt is szerzett. A Cityhez 2021-ig írt alá. Bár hivatalosan nem közölték a transzfer árát, a német lapok ezt 50 millió euróra becsülték.

5. Granit Xhaka - Arsenal (45 millió euró)

Az Arsenal már az Európa-bajnokság előtt szerződtette a svájci válogatott középpályást. Arséne Wenger nem garasoskodott, 45 milliót fizetett a 23 esztendős játékosért a Borussia Mönchengladbachnak. A pazar technikájú, nagy munkabírású és magas játékintelligenciával rendelkező játékos az elkövetkezendő években kulcsjátékosa lehet majd az ágyúsoknak. A középpálya közepén több poszton is bevethető: labdaszerzőként, s akár irányítóként is. A labdát nemcsak megszerezni képes, hanem el is tudja indítani a támadásokat.

A Bundesliga elmúlt szezonjában csuoán Xabi Alonso passzolt átlagban többet meccsenként, mint Xhaka. Emellett 83.3 százalékban valósította meg sikerrel a cseleit. A londoniak első bajnoki mérkőzésén még csak csereként jutott szóhoz, azóta viszont kezdőként számol vele a francia menedzser.

6. Henrikh Mkhitaryan - Manchester United (42 millió euró)

Pogba és Zlatan Ibrahimovic érkezése miatt kevesebb szó esett a listán hatodik helyet elfoglaló Henrikh Mkhitaryanról, azonban az örmény középpályás is kulcsszerepet játszhat az United sikereiben. A mindkét lábával jól bánó játékos a középpálya közepén, illetve a pálya mindkét szélén bevethető, univerzális játékos. A 27 esztendős labdarúgó pályafutása korai szakaszában hat évet töltött Ukrajnában, s a 2012/2013-as szezonban gólkirály is volt. Ezt követően a Borussia Dortmundhoz szerződött, ahol nagyobb ismertségre tett szert.

A Bayern München egyeduralkodása miatt mindössze két trófeát zsebelhetett be, új állomáshelyén viszont nagyobb célokat tűzhet ki maga elé. José Mourinho neve pedig rendszerint garancia a sikerre.

7. Sadio Mané - Liverpool (41.2 millió euró)

Bár még csak 24 éves játékosról van szó, a Southamptonból a Liverpoolba szerződött szélső Európa három bajnokságában is szerepelt már. A szenegáli válogatott 2011-ben a francia Metzhez szerződött, ahol 2012 januárjában mutatkozott be. Az év nyarán a Salzburghoz igazolt, az osztrák együttesnél két év alatt 63 találkozón 31-szer volt eredményes, vagyis átlagban majdnem minden második meccsen betalált.

Innen vezetett a „szentekhez” az útja, amely 11,8 millió fontot fizetett érte. A Southamptonnál sem vesztette el góllövőcipőjét, mivel 67 találkozón 21 találatig jutott. 2016. június végén jelentették be, hogy öt évre leigazolta a Liverpool. A transzfer révén ő vált minden idők legdrágább afrikai játékosává.

8. Shkodran Mustafi - Arsenal (41 millió euró)

Bár hivatalos bejelentésre még nem került sor, mind az Arsenal, mind a játékos megerősítette a transzfert. Az ágyúsok számára égetővé vált egy klasszis középhátvéd szerződtetése, ugyanis Per Mertesacker és Gabriel is kidőlt, így rutinos játékosként mindössze Laurent Koscielny állt Wenger rendelkezésére. A hosszú heteken át tartó huzavona végén végül megszületett az egyezség. A 24 esztendős Mustafi számára nem lesz ismeretlen a Premier League világa, hiszen 2009 és 2012 között az Everton alkalmazásában állt, noha egyszer sem lépett pályára a bajnokságban.

Azóta Olaszországban a Sampdoria csapatánál töltött két évet, majd újabb kettőt a spanyol Valenciánál. A német válogatottban 12-szer szerepelt, s korából adódon hosszú távú megoldást jelenthet az Arsenal védelmi problémáira.

9. Joao Mário - (Internazionale) 40 millió euró

Az átigazolási időszak utolsó napjaiban az Inter is kinyitotta a pénztárcát. Természetesen óriási túlzás az érte kifizetett 40 millió euró, azonban mindenki annyit ér, amennyit adnak érte. A 23 esztendős középpályás mindössze egy bajnoki mérkőzést mulasztott a Sportingból az elmúlt szezonban, az Európa-bajnokság pedig csak tovább növelte az értékét. A magyar válogatott ellen egy gólpasszal vetette észre magát.

A 18-szoros portugál válogatott megszerzésével az új kínai tulajdonosok demonstrálták, hogy a 2010-es BL-győztes Intert újból komolyan kell venni. S ha azt nézzük, hogy Joao Mário mellett Gabriel Barbosa, Antonio Candreva és Éver Banega is Milánóba tette át székhelyét, idővel az Inter újból tényező lehet az európai futball világában.

10. Michy Batshuayi (Chelsea) 39 millió euró

A támadó mindössze 17 évesen mutatkozott be hazája bajnokságában, a Standard Liege együttesében. Első profi találatát 2011 decemberében érte el a Mechelen ellen. Különleges képességeit mutatja, hogy a Standard-nál 97 találkozón 39 gólt szerzett, ami ilyen fiatalon nem akármilyen teljesítmény. Húszévesen aztán leigazolta a Marseille, akkor még mindössze ötmillió eurót fizettek érte.

Az Olympique akkori elnöke azt mondta, nagy bravúr volt a megszerzése, mert a világ top 15 csapata érdeklődött iránta. Két év alatt a francia együttesben 26-szor talált a hálóba. Idén a Chelsea és a West Ham indított rohamot a megszerzéséért, végül az előbbi nyerte a versengést. A hétszeres belga válogatott stílusát Didier Drogbáéhoz hasonlítják.

Kormánykörökben egyre többen vélik úgy, hogy Borkai Zsoltnak távoznia kell a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) éléről. A szervezet rossz működéséért a vezetőt hibáztatják, aki győri polgármesterként hetente egyszer jött Budapestre, ezért kevés információval rendelkezett a MOB napi működéséről, igaz, nem is nagyon érdeklődött ez iránt. A sportági szövetségek állami támogatása a MOB-on keresztül történt, de a rendszer nem működik elég hatékonyan.