távozás;MOB;elosztás;Borkai Zsolt;állami források;

Borkai magára hagyta a MOB-ot? FOTÓ: MTI/BRUZÁK NOÉMI

- Borkai-ügy - Elhibázott támogatási rendszer

Kormánykörökben egyre többen vélik úgy, hogy Borkai Zsoltnak távoznia kell a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) éléről. A szervezet rossz működéséért a vezetőt hibáztatják, aki győri polgármesterként hetente egyszer jött Budapestre, ezért kevés információval rendelkezett a MOB napi működéséről, igaz, nem is nagyon érdeklődött ez iránt. A sportági szövetségek állami támogatása a MOB-on keresztül történt, de a rendszer nem működik elég hatékonyan.

A szövetségek támogatási kérelmeivel Fábián László sportigazgató, olimpiai bajnok (1988, Szöul) öttusázó foglalkozott. Vele tárgyaltak a szövetségek az igényeikről, rajta keresztül jutottak el a beadványok a MOB elnökségéhez, amely végül döntött a támogatásokról.

Információink szerint azonban ez a rendszer sok sebből vérzett. Először is hatalmas terhet jelentett Fábiánnak a kérelmek feldolgozása, az egyéni egyeztetések. Több forrásunk is megerősítette, hogy ő dolgozott a legtöbbet, munkáját viszont a rosszul kialakított rendszer miatt nem végezhette jól, nem is volt rá esélye. Szinte lehetetlen volt, hogy mindenkinek megfeleljen a munkája.

A beadványok elbírálásánál több szempont számított: fontos volt, hogy a kérelmet benyújtó milyen kapcsolatban van az állami vezetőkkel, bár már alig akad olyan sportszövetség, amelyet nem fideszes kötődésű politikus irányít, közöttük is vannak, akiket kedvel a hatalom, és akadnak, akiket kevésbé. Az is sokat számított, hogy a sportigazgatónak milyen volt a viszonya a kérelmet benyújtóval, nem számíthatott sok jóra, akivel korábban vitája, nézeteltérése volt.

A tőlük érkezett igényléseknél könnyen előfordulhatott, hogy a kért összegnél kevesebbet utalt át a MOB, szakmai kifogást pedig mindig lehetett találni vagy gyártani. A támogatás összege több részből állt, az eredményesség alapján járó összeghez nem lehetett hozzányúlni, ennek mértékét a Sporttörvény határozza meg, a világ-, Európa-bajnokságokon, Világkupa-versenyeken elért helyezések alapján.

Akadtak olyan igénylések is, melyek komolyabb ellenőrzés nélkül mentek át a rostán, Fábián is pontosan tudta, hogy kiknél van minden rendben.

Bár a mozgástere a fent említettek miatt szűk volt, gyakran került konfliktusba főleg azokkal, akiknek a beadványát nem fogadta (vagy nem fogadhatta el).

Borkai Zsolt ezzel a területtel sem foglalkozott, ellentétben elődjével, Schmitt Pállal, aki a MOB elnökeként igyekezett a sportági szövetségekkel is jó kapcsolatot ápolni. Madridi nagykövetként előfordult, hogy fontos diplomáciai eseményről hiányzott azért, mert itthon egyeztetett valamelyik szövetségi vezetővel.

Magyar Ház másfél milliárdért vagy 210 millióért
Lapunk több internetes médiummal együtt úgy tudja, hogy másfél milliárd forintba került a magyar csapatot és a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázatot népszerűsítő Magyar Ház, amely Rióban a nyári játékok alatt volt látogatható, igaz, csak napi két órában.
Siklós Erik, a MOB marketing- és kommunikációs igazgatója az RTL Klub Híradójában 210 millió forintos költségről beszélt. Óriási érdeklődés, kígyózó sorok, nagy nemzetközi elismerés – ilyen információk érkeztek Rióból a nyári játékok alatt működő Magyar Házról a MOB-tól. Az épület az olimpia 17 napja alatt naponta 15-től 17 óráig volt nyitva.
Bár a nyári játékok része a paralimpia is, a riói paralimpián nem lesz Magyar Ház. Ennek oka a magas bérleti díj, amit az olimpia és paralimpia közötti szünet idején s fizetni kell. Ugyanilyen nyomós érv azonban, hogy a pályázatot készítők számára minden teher, ami a paralimpiával kapcsolatos, pedig egy nagyon erős paralimpiai pályázat nélkül nem lesz Budapesten olimpia sem.

Borkai magára hagyta a MOB-ot, győri polgármesteri munkája mellett nincs sem ideje, sem kedve annyi időt fordítani az olimpiai bizottság vezetésére, amennyire szükség lenne, ezért fordulhatott elő az is, hogy a 2012. február 26-án tartott közgyűlés minden határozatát később jogerősen hatályon kívül helyezte a bíróság, mert nem a jogszabályoknak megfelelően hívták össze a közgyűlést.

Azóta is erősen megkérdőjelezhető a MOB működésének jogszerűsége. Ehhez képest a nyelvtudás hiánya már szinte apróság, de ez is sokat számít, hiszen emiatt nemzetközi ismertsége és elismertsége is messze elmarad attól, ami elvárható lenne a MOB elnökétől, különösen akkor, ha olimpia és paralimpia megrendezésére akarunk pályázni.

Ezt ismerte fel már korábban is a kormánypárt, amely nagyon nehezen talál olyan jelöltet, aki minden szempontból megfelelő erre a tisztségre. Borkai mandátuma jövőre jár le, akkor mindenképpen elnököt kell választani, de meglepetés lenne, ha addig maradna a vezető. Bár Borkai egyelőre azt mondja, esze ágában sincs lemondani, ha mennie kell, meg fogják győzni, hogy távozzon.

Így pályázunk a paralimpiára
A 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat kapcsán alig esik szó a paralimpiáról, miközben ennek megrendezése sokkal nagyobb kihívást jelent a rendező számára. Ez akkor is így van, ha nálunk sokszor teljesen feledésbe merül a paralimpia, pedig a 2008-as és 2012-es nyári játékok helyszínének kijelölésénél is hangsúlyos szerepet kapott a paralimpiai pályázat.
Peking azzal előzte meg vetélytársait, hogy olyan televíziós csatornát tudott felmutatni, amely a nap 24 órájában a fogyatékkal élőkkel foglalkozó műsorokat sugároz és ennek a televíziónak a munkatársai is megváltozott munkaképességűek. Négy évvel később London az összes metróállomás teljes akadálymentesítésével, illetve a paralimpiai versenyekről napi 16 órában élő közvetítésben beszámoló televíziós adóval kampányolt.
Budapesten a kormány és a főváros vitája miatt úgy tűnik, idén nem kezdődik el a több milliárdos gigaprojekt, a 3-as metró teljes szakaszának felújítása. Ha egyszer befejeződnek a munkálatok, akkor a jelenlegi tervek szerint a húsz állomás közül kettő lesz teljesen akadálymentesített…

 A bajnoki címvédő Ferencváros szerződtette Rju Szung Vut, a Bayer Leverkusen dél-koreai labdarúgóját.