Franciaország;burkini-tilalom;

- Alkotmányellenes a burkini betiltása

Franciaországban egyre jobban elmérgesedik a vita a teljes testet befedő muzulmán fürdőruha, a burkini használatáról. Bár a legfőbb francia közigazgatási bíróság múlt héten törvénytelennek minősítette azon önkormányzatok lépését, amelyek betiltották a muzulmán ruha viselését, ettől függetlenül nem oldották fel a tilalmat. Sőt, konzervatív politikusok még hevesebben követelik, hozzanak törvényt a burkini betiltására. Szerintük csak a törvényhozók önthetnek tiszta vizet a pohárba ebben a kérdésben.

Bernard Cazeneuve belügyminiszter azonban nem ért egyet ezzel a követeléssel. Szerinte nemcsak alkotmányellenes lenne egy ilyen lépés, hanem helyrehozhatatlan károkat is előidézne – fejtette ki a La Croix című katolikus lapban. Ezért, mint mondta, kormánya elutasít egy ilyen jogszabályt. „Inkább arra lenne szükség, hogy a muzulmánok velünk közösen lépjenek fel a női egyenjogúságért, a köztársasági elvek érinthetetlenségéért, a s azért a toleranciáért, amely az együttélést segítik elő” – közölte Cazeneuve.

A belügyminiszter rámutatott, megosztják a társadalmaz mindazok a konzervatív és szélsőjobboldali politikusok, akik a tilalmat követelik. „Minden vélemény számít, s hozzájárulhat ahhoz, hog erősítsék a köztársaság egységét, vagy gyengítsék azt”. A belügyi tárcavezető megemlítette Nicolas Sarkozy volt köztársasági elnök nevét, aki szerinte az egész kérdést elnökválasztási kampányához használja fel.

A 2017-es elnökválasztásra készülő Sarkozy olyan törvény megalkotásáért szállt síkra, amely lehetővé teszi a polgármesterek számára a burkini viselésének megtiltását. Szintén támogatja a burkini tilalmát a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) elnöke, Marine Le Pen.

Eddig körülbelül 30 francia település határozott a muzulmán fürdőruha betiltása mellett. A francia közigazgatási bíróság múlt pénteken törvénytelennek minősítette a burkini betiltását. A testület konkrétan a Villeneuve-Loubet-i burkinitilalommal foglalkozott, amelyet az alapvető szabadságjogok megsértésének nevezett. Egy internetes felvétel tanúsága szerint hétvégén egy étteremben nem szolgáltak ki két fejendőt viselő nőt. A felvételen hallható, amint a nő azt mondja, „nem akarjuk, hogy rasszisták szolgáljanak ki”. Erre a pincér így felel: „Az olyan rasszisták, mint mi, nem robbantunk bombákat. Az internetes tiltakozások hatására az üzletvezető bocsánatot kért.