Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök a kairói állami médiának adott interjújában hétfőn beszélt arról, hogy Oroszország szeretné újraindítani a közel-keleti békefolyamatot, s Vlagyimir Putyin kilátásba helyezte egy moszkvai palesztin-izraeli csúcstalálkozó megszervezését Mahmúd Abbász palesztin elnök és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő között.
Egyelőre csupán Ahmed Madzsdaláni, a palesztin vezetés egyik tagja beszélt a kérdésről, állítva, hogy felvették a jelenleg holtponton lévő politikai folyamat újraindításához szükséges kapcsolatokat.
Amennyiben a moszkvai találkozó valóban létrejön és netalán sikerül újraindítani a legutóbb 2014 áprilisában megfeneklett békefolyamatot, az különösen megerősítené Oroszország amúgy is növekvő közel-keleti befolyását és presztízsét. Moszkva egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait a térség legfontosabb szereplőivel, regionális hatalmaival.
A Kreml közeli szövetségese a nemzetközi karanténból szabaduló Iránnak, az újkeletű Erdogan-Putyin barátsággal Törökország stratégiai partnerévé is vált, miközben Egyiptom új vezetésével is jó kapcsolatot ápol. A jeruzsálemi vezetéshez is a korábbinál jóval szorosabb szálak fűzik Moszkvát, mert amint hidegült és mérgesedett el a Netanjahu-Obama reláció, úgy vált egyre intenzívebbé a Putyin-Netanjahu kapcsolat.
Oroszország számára presztízskérdés a közel-keleti befolyás, az, hogy az Egyesült Államoktól minél több korábbi partnerét elhódítsa. A mindeddig leginkább amerikai felségterületnek számító közel-keleti békefolyamat e téren kimondottan nagy trófea lenne, hiszen John Kerry amerikai külügyminiszternek nem sikerült sem valamiféle megállapodásra kényszeríteni a 2013-ban újra zöld asztalhoz ültetett feleket, sem újraéleszteni a folyamatot. Ugyanakkor kétélű az orosz kezdeményezés, hiszen mindeddig minden külső segítség kudarcba fulladt, az izraeli-palesztin viszályt feloldani még senkinek sem sikerült.