Dél-Szudán;

- Kéksisakos erősítés Dél-Szudánban

Az Egyesült Államoknak, valamint a környező országoknak egyaránt új erőfeszítéseket kell tenniük a dél-szudáni krízis leküzdése érdekében – jelentette ki tegnap az amerikai külügyminiszter. John Kerry a Reuters hírügynökség jelentése szerint támogatta az ENSZ részéről megfogalmazott tervet, melynek értelmében 4 ezer új békefenntartót vezényelnének a polgárháborús feszültség által sújtott afrikai államba.

Dél-Szudán a világ legifjabb állama, alig öt évvel ezelőtt ismerte el függetlenségét az Egyesült Nemzetek Szervezete, miután egy népszavazás révén a lakosság zöme kinyilvánította elszakadási szándékát Szudántól. Ám az önállóság útját vér borította, sok tízezer áldozatot követeltek az állandósult összecsapások, az otthonukat elhagyni kényszerült menekültek számát pedig csak becsülni lehet. A világszervezet az UNMISS névre elkeresztelt dél-szudáni misszió létrehozásával, 12 ezer kéksisakos állomásoztatásával igyekezett elősegíteni a nyugalom helyreállítását, ám az elmúlt hónapokban ismét az erőszak látszik felülkerekedni. Augusztus közepe óta ismét megszokottá váltak a heves lövöldözések a fővárosban, Jubában. Az éleződő konfliktus megoldása érdekében tárgyalt Kerry a kenyai Nairobiban a térség államainak külügyminisztereivel. A megbeszélésen a gyakorlatilag működésképtelenné vált Szomália megsegítése is a kiemelt témák között szerepelt.

Dél-Szudánban elvileg már tavaly véget kellett volna, hogy vessen az ellenségeskedéseknek a nemzetközi közvetítők bevonásával kikovácsolt béke-megállapodás, ám a Salva Kiir elnökhöz, illetve egykori helyetteséhez, Riek Macharhoz hű milíciák összetűzései a jelek szerint maguk alá temették a nagy nehezen összehozott tűzszüneti megegyezést.

Sok fejfájást okozhatnak még Hillary Clintonnak a saját szerverén tárolt e-mail üzenetek. Egy szövetségi bíró tegnap elrendelte, hogy a washingtoni külügyminisztérium a tervezettnél gyorsabban hozza nyilvánosságra az FBI-vizsgálat során fellelt, újabb 15 ezer üzenetet Clinton még külügyminiszterként folytatott levelezéséből. A levelek kiadását a Judicial Watch konzervatív jogászfórum követelte.