A Garibaldi repülőgéphordozón tartott sajtóértekezleten az olasz miniszterelnök azt közölte, sokan azt gondolták ugyan, hogy a Brexittel vége Európának, ám ez nincs így. A britek így döntöttek, ezen változtatni nem lehet, „mi azonban gondoskodni akarunk az Unió jövőjéről” – fejtette ki. „Prioritást élvez az EU biztonsága, amelyről a tárgyalásainkról is szó esett”.
Hozzátette, megbeszéléseket folytattak gazdasági kérdésekről, valamint befektetési lehetőségekről. „Nagy figyelemmel tekintünk a fiatal generációra, programokkal segítjük munkához az ifjabbakat” – közölte Matteo Renzi. (Olaszországban különösen nagy problémát jelent a fiatalkori munkanélküliség. Számos programot, törvényt hoztak a fiatalok érdekében, a nagy áttörés azonban mindmáig nem történt meg.)
Az olasz miniszterelnök mindemellett emlékeztetett arra, hogy a mostani találkozó csak egy a sok közül, s szeptember 16-án rendezik az Európai Tanács informális találkozóját, amelyen további, az említett témákat érintő kezdeményezések születhetnek. Renzi elmondta azt is, hogy hazáját különösen érzékenyen érintette a menekültválság.
Mindegyik felszólaló emlékeztetett a színhely szimbolikus jellegére, hiszen a szigeten született meg 1941-ben a Ventotenei Manifesztum, amelynek szerzői, Ernesto Rosso és Altiero Spinelli hitet tettek Európa egysége mellett, dokumentumukat az uniós integráció egyik alapvetésének tartják. A felszólalók utaltak arra is, hogy egy teljesen reménytelennek tűnő helyzetben, a második világháborúban fektették le Európa alapjait. Egyetértettek abban, hogy új impulzusokat kell adni az EU-nak.
Francois Hollande francia köztársasági elnök kifejtette, a nagy elődök által megfogalmazottakhoz hasonló ötletekre van szükség most is, a Brexittel kapcsolatos népszavazást követően, illetve a menekültválság miatt. Ezzel kapcsolatban azt közölte, Európának gondoskodnia kell saját védelméről. Kifejtette, megerősítik Európa külső határainak védelmét.
E tekintetben számos fontos intézkedéseket kívánnak hozni. A terrorizmus tekintetében az EU területére érkezettek szigorúbb ellenőrzésre, illetve az egyes tagállamok szorosabb együttműködésére van szükség – tette hozzá Hollande. Kifejtette, fontosnak tartják, hogy véget vessenek az EU-ban a Brexit után keletkezett bizonytalanságnak. Mint mondta, biztosítani akarják Európa egységét.
Hollande azt közölte, hitet kell tenni Európa mellett, fontos azonban a biztonság garantálására. Ehhez azonban, mint fogalmazott, Európának aktívabban kell fellépnie a nemzetközi konfliktusokban is.
A német kancellár szintén azt közölte, hogy garantálniuk kell Európa biztonságát. Azt közölte, ehhez azonban segíteni kell a nehezebb helyzetben lévő kontinenseket, Európa tisztában van azzal, milyen felelőssége van Afrikával szemben, szolidaritást kell tanúsítania, példát kell mutatnia.
Angela Merkel rámutatott, javítani kell az információáramlást az európai titkosszolgálatok között, hogy megakadályozzák a terrortámadásokat. Közölte továbbá, megerősítenék az EU határőrizeti szervét, a Frontexet. Gazdasági kérdésekről szólva kijelentette, javítani kell Európa versenyképességén. Angela Merkel kérdésre válaszolva ismét kiállt a Törökországgal megkötött menekültügyi megállapodás mellett.