Egy órán át sem ülésezett tegnap a parlament, a kormányoldal ugyanis nem biztosította a határozatképességet, így csak a napirendi felszólalások hangzottak el. A rendkívüli ülést a Jobbik kezdeményezte az MSZP és az LMP támogatásával annak érdekében, hogy a levélben szavazás kiterjesztéséről tárgyaljanak. Szerették volna elérni, hogy az októberi kvótareferendumtól kezdve a külföldön élő magyarok is szavazhassanak levélben függetlenül attól, hogy rendelkezik-e állandó magyarországi lakhellyel, vagy sem.
A kormánypártok - amelyek előre jelezték, hogy nem értenek egyet a levélben történő szavazás lehetőségének kibővítésével és nem mennek el az ülésre - politikailag aggályosnak nevezték, hogy az ellenzék egy már kitűzött népszavazás szabályain változtatna. A rendkívüli ülésen napirend előtt az LMP-s Szél Bernadett szóvá tette: kettős mércét vezettek be a szavazati jog kapcsán, mert amíg a határon túli magyarok voksolhatnak levélben is, addig a kivándoroltak csak jókora utazás után, országonként egy-két helyen szavazhatnak. Bebizonyosodott, hogy a kormányoldal számára a népszavazás "hatalomtechnikai trükk" - fogalmazott az ellenzéki politikus. A szocialista Szakács László arra emlékeztetett, pártja az "egypárti" válaszjogi törvény elfogadása óta azt képviseli, hogy nem lehet különbséget tenni szavazó és a szavazó között. "Önök akarják megvédeni Magyarországot meg Európát, önök az NVI bejáratát, meg az előcsarnokát nem tudták megvédeni (...), ott volt egy kupac kopasz és önök nem csináltak semmit" - sorolta az MSZP frakcióvezető-helyettese. Véleménye szerint a kormányoldal kopaszokat, szlogeneket és rengeteg félelmet kínál, de nem ettől lesz erős Magyarország és Európa, hanem azoktól az emberektől, akik a "korrupcióban lubickoló hibás döntések" ellenére dolgoznak az egészségügyben, az oktatásban, a közigazgatásban és az üzemekben.
Nem támogatják a választójoggal kapcsolatos ellenzéki kezdeményezést, mert azzal csak az október 2-ai népszavazást szeretnék azzal ellehetetleníteni. Erről már a fideszes Halász János beszélt tegnap napirend előtt, illetve később sajtótájékoztatón. A kormánypárt szóvivője ezúttal is azzal érvelt, már kitűzték a népszavazás időpontját, és ilyenkor eljárásjogi szabályokat nem szabad módosítani, az a demokratikus hagyományok figyelmen kívül hagyása lenne. A képviselők felszólalásaira reagáló államtitkárok a választási rendszert és a kvótareferendumot dicsérték, Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára pedig "ipari méretű sumákolásal" vádolta azokat, akik érvénytelen szavazat leadására buzdítanak.
A fideszes Schöpflin György egyébként a tegnapi sikertelen parlamenti ülés előtt twitterén megüzente: malacfejeket kell tenni a magyar határkerítésre, azok majd távol tartják a muszlim migránsokat. Andrew Stroehlein, a Human Right Watch munkatársa erre a brit Independentnek úgy reagált: "undorító szavak. Azt hinném, hogy egy neonáci troll írta, nem egy EP-képviselő." Schöpflin bejegyzésében állítólag arra reagált, hogy az emberi jogi szervezet munkatársa még pénteken megosztotta azt a Facebook-bejegyzést, amin a déli határkerítésre függesztett rémisztő arcú madárijesztőről készült fotó látható. Eközben a Magyar Nemzet a Belügyminisztériumtól megtudta, hogy a tavalyi menekülthullám kezdete óta összesen 52 ezer menekültet akartak az uniós országokból visszatoloncolni Magyarországra, azonban mindössze négyet vettünk át. A magyar kormány álláspontja szerint a menekültek Görögországon keresztül érkeztek, és ha nem regisztráltak is ott, ez nem jelenti azt, hogy Magyarországra kellene küldeni őket.