A Miniszterelnöki Kabinetiroda mai vezetője, az egykori belvárosi polgármester, volt Fidesz-frakcióvezető és legújabban "feltaláló" évek óta folyamatosan a figyelem középpontjában áll, s ennek nem csupán a bulvárszereplést sem elutasító személyisége, hanem - legalábbis - gyanús ügyeinek végtelen sora állhat a hátterében. Következménye, úgy tűnik, egyetlen vitatott ügyének sincs, a napokban a Juhász Péter V. kerületi önkormányzati képviselő és vagy egy tucat más feljelentő által kifogásolt belvárosi ingatlaneladásokkal összefüggésben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) bűncselekmény hiányában megszüntette a különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával ismeretlen tettesek ellen indított nyomozását.
Rogánnak azonban nem ez, a Juhász közlése szerint korántsem lefutott ügy törhet még borsot az orra alá, hanem az is, ha a következő hetekben-hónapokban egy hozzá kötött cég - noha a tulajdonosi összefüggést a Miniszterelnöki Kabinetiroda hevesen cáfolja - újabb előnyökhöz juthat a "pasa parki fenegyerek" által is befolyásolt jogalkotási tevékenység révén. Legújabban ugyanis egy informatikai eljárásban "felmutatott" feltalálói vénája okán került a hírhasábokra Rogán, de emlékezetes - mint arra az Átlátszó portréja felhívta a figyelmet - az első olyan korrupciógyanús ügyek, amelyekben Rogán nevét is megemlítették, szintén az informatikai szektorhoz köthetők.
Noha a polgármesterként, Fidesz-frakcióvezetőként, ma pedig kabinetminiszterként is botrányról botrányra egyre feljebb jutó politikus továbbra is élvezi miniszterelnöke bizalmát, a Népszava napról napra arra próbál választ keresni, meddig tartható Orbán Viktor legközvetlenebb környezetében egy ilyen sok, súlyos korrupciógyanúval terhelt politikai szereplő.
"Feltalálékony"
Alig néhány hete robbant a nyári hír: Rogán feltalálóként jegyez egy elektronikus-aláírási technológiát, amely ugyan nem biztos hogy hasznos és új, de üzletnek remek. Még a szellemi alkotások adókedvezményeit is a miniszter nevéhez köthető fejlesztést értékesítő cégre szabhatta ugyanis a kormányoldal, hiszen az a "találmányból" fejlesztett szoftver értékesítéséből él - írtuk meg a minap. Júliustól ugyanis egy törvénymódosítás nyomán ez utóbbi az egyetlen olyan szellemi tulajdon, amelyből befolyó bevétel adókedvezményre jogosít, minden más viszont kikerült a kedvezményezetti körből. Rogán és társai egy nem is forradalmi megoldással "húztak nagyot", hiszen a digitális aláírás-hitelesítési találmánya már jóval azelőtt is létezett, hogy társaival azt benyújtották a szabadalmi hivatalhoz.
Ismert: Rogán volt a jogosultja tíz napig annak a szabadalomnak, amellyel a közműcégek auditálását a Hunguard Kft. végezte. Azután szabadult meg a jogosultságtól, hogy a szabadalmi hivatal értesítése megérkezett hozzá. Ennek ellenére Rogán, illetve informatikus barátai, Csik Balázs és Lengyel Csaba továbbra is a kormányzati hátszéllel milliárdos bevételhez jutó, ismeretlen végső haszonhúzóknak több mint kétszázmilliós osztalékot fizető Hunguard látható tulajdonosai - bár a cég többségi tulaja hivatalosan jelenleg egy offshore-cég, a Javelin Ltd., amely egy másik offshore tulajdonában áll. Az elektronikus aláírási rendszer alapjául szolgáló fejlesztést eközben eladták a MobilSign Kft-nek. Utóbbi cég 2014 végéig Rogán feltalálótársainak, Csiknak és Lengyelnek a tulajdonában állt, azóta Pozsgai Petra vette át. Ezzel azonban nem került nagyon távol a körtől az üzlet, hiszen Csik Balázsnak Pozsgai hat évig üzlettársa volt a ProfiTrade 90 Kft informatikai cégben, amelynek Csik most is tulajdonosa és ügyvezetője.
A ProfiTrade volt az, amelyik a MobilSign-technológiát - azaz a szoftvert - például a Magyar Telekomnak is eladta, de a referenciái között számos állami nagyvállalat megtalálható volt a legutóbbi napokig. Sőt, a jelek szerint a ProfiTrade állhatott az egész innováció hátterében is, honlapjuk szerint ugyanis a MobilSign-technológia kidolgozásához még uniós pénzt is kaptak. Az Új Széchenyi-terv keretein belül több mint 256 millió forintot szerzett a vállalat a fejlesztésre, amire Rogán minisztériuma a HVG-nek azonnal azt üzente, hogy "Rogán Antal a szabadalmában leírt eljárás kifejlesztésére soha nem igényelt és nem is kapott EU támogatást". Valóban nem, ő már eladta a szabadalmi jogokat a cégnek, amikor az EU-s támogatást felvették rá. Egyébként a ProfiTrade 2012-2015 között összesen mintegy egymilliárd forint uniós pénzt nyert el különböző pályázatokon. A cégnek 2002-13 között a találmányt Rogánnal közösen jegyző Csík és a találmány jogait megvásárló Pozsgai Petra mellett a Carion Holding is tulajdonosa volt. A Carion Holding neve pedig onnan lehet ismerős, hogy ők lehetnek a legnagyobb kedvezményezettjei annak a Nemzeti Otthonteremtési Közösségek programnak, amit megint csak Rogán nyomott át a törvényhozáson.
Haverok, buli, fanta
Eközben a Hunguard informatikai biztonsági audittal foglalkozik, s noha árbevétele 18 évig ugyanannyi volt, az utóbbi két évben hirtelen a tízszeresére nőtt. A feltalálótársak és a titokzatos ciprusi és máltai offshore-érdekeltség ugyanis a Rogán arcával fémjelzett rezsicsökkentés-kampány idején közmű-auditálással tarolt az állami szektorban. Most pedig, mint a Magyar Nemzet írta a minap, személyre szabott törvénynek örülhetnek bankátvilágítóként is. Egy júniusi kormányrendelet ugyanis olyan feltételeket határozott meg a pénzintézetek informatikai rendszereinek biztonsági auditálására, aminek jelenleg csak a Hunguard felel meg. A kormányrendeletet a Miniszterelnökség fogalmazta meg, de a Magyar Nemzet szerint Rogán Antal is keményen lobbizott mellette. Ha tényleg csak ők maradnak talpon a piacon, akkor azzal évente több milliárdot kaszálhatnak.
A Hunguard ügyvezetője, Szűcs Ákos Balázs a Centrum Csoport Kft. ügyvezető-társtulajdonosa volt a kilencvenes évek közepén, utóda a cégben Fürst György (MSZP) volt VI. kerületi vagyongazdálkodási alpolgármester lett, aki a Centrum Parkoló szerződései miatt jelenleg hűtlen kezelés miatt áll bíróság előtt. A Hunguardnál a történet elér a minden idők legsúlyosabb magyar maffiózójaként börtönbe zárt Portik Tamáshoz is. Szűcs Ákos Balázs ugyanis korábban a Pápa-Szetlik-család érdekeltségében álló Club Tihanyt is irányította. Pont abban az időben, amikor az üzemeltetők kiebrudalták a szállóból a Média Hungary konferenciát, hogy helyet adjanak a Portik-közeli Generál Médiának. Annak a cégnek, amely a Lázár János vezette Hódmezővásárhely városától vett ingatlant internetes hirdetésekért. A Szetlik-Pápa-család cége és - állítása szerint - velük együttműködve Portik, a polgármesterként Rogán által vezetett Belvárostól vett akciós ingatlant - hívta fel a figyelmet az Átlátszó, hozzátéve, a szálak valahogy mindig a belvárosban futnak össze: az egyik feltalálótárs, Csík Baláz 2012-ben például még hitelt is kapott Rogán önkormányzatától ahhoz, hogy meg tudjon venni egy 82 négyzetméteres lakást Rogán kerületében.
Megírtuk azt is: a ProfiTrade, mely tavasz óta a Rogán-találmány jogosultja, valamint a Hunguard székhelye ugyanabban az épületben, a Királyhágó tér 8-9. alatt található. A telephely-bejelentés cégbírósági eljárására mindkét cég egy ügyvédi irodájának, a Javelin Ltd. magyarországi kézbesítési megbízottjának, a Karafiát Ügyvédi Irodának adott meghatalmazást, amely Rogán V. kerületi polgármestersége idején szorosan együttműködött az önkormányzattal. Ez az ügyvédi iroda az interneten elérhető dokumentumok szerint számos megbízást kapott Belváros-Lipótváros önkormányzatától, és különösen ingatlanelidegenítési ügyekben vett részt.
A szomszéd és a média
Egyébként Rogán és barátai, üzletfelei nemcsak azonos, s nyilván jól bejáratott ügyvédi irodáknak szavaznak rendre bizalmat, de a kormány is jelentősen leszűkítette azoknak a cégeknek a körét is a kabinetfőnök múlt novemberi érkezése óta, amelyeket foglalkoztat.
"Nincsenek adatai a Miniszterelnöki Kabinetirodának arról, mennyiért vásárolt hirdetéseket a kormány júliusban az Andy Vajna tulajdonában lévő TV2-n, a Habony Árpád-féle Lokálban, illetve a 888.hu-n, a faktor.hu-n, a Karc FM rádiócsatornán és a Magyar Időkben" - válaszolta a hét végén Kész Zoltán független képviselő parlamenti kérdésére Dömötör Csaba, a kabinetiroda államtitkára. Ezt a kérdést már korábban is feltették Rogán Antal tárcájának, de korábban sem tudtak rá válaszolni. Dömötör most megismételte, hogy a kabinetiroda csak reklámügynökségekkel köt szerződést, közvetlenül a kiadványokkal és a csatornákkal nem. Arról persze már nem írt, miféle reklámügynökségekről van szó, pedig igazán ez az érdekes.
A Rogán által felügyelt és irányított Nemzeti Kommunikációs Hivatal ugyanis 2015-ben 25 milliárd forint értékű keretszerződést kötött a Csetényi Csaba tulajdonában lévő Network (korábban HG) 360 Reklámügynökség Kft.-vel és és Affiliate Network Kft.-vel, valamint a Kuna Tibor tulajdonában lévő Trinity International Kft.-vel, továbbá a MindShare Médiaügynökség Kft.-vel az állami intézmények kommunikációs feladatainak ellátására. Csetényi Rogán Pasa Park-beli szomszédja és tulajdonostársa, Kuna Tibort pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter barátjaként emlegetik. A haverok közül mindenesetre Csetényi áll jobban, hiszen cégei sorra nyerik az NKH tendereit, 2016. januárig 5,1 milliárd forint közbeszerzést vittek el, többek között az állami intézmények sajtómegjelenéseit is intézik, például ők szerződtek a Lokál nevű, Habony Árpádhoz köthető ingyenes napi- és hetilappal is hirdetésekre.