Mi sem bíztuk a véletlenre, első utunk az Istvándy borászathoz vezetett. A nők az Ottonel Muskotály „BIZSERGÉS”-t választották, a férfiaknak pedig a testesebb borokat ajánlották. Kóstolgatás közben persze kérdezősködtünk és megtudtunk pár információt a családi vállalkozásról, és a borokról, valamint a világon az első Kéknyelű pezsgőről, melynek nagykövete Boczkó Gábor világbajnok párbajtörvívó aki szintén családtag.
A történet az 1800-as évek kezdetére vezethető vissza. A Balaton víztükréből kiemelkedő Tanú-hegyek látványa igazolja azt a bölcs mondást, mely szerint ezt a helyet az Isten is bortermelésre teremtette.A család életében a paraszti gazdálkodáson belül kezdettől fogva a szőlő- és bortermelés jelentette a legfontosabb megélhetési lehetőséget.
Nagypapa borász volt, fia agrármérnök, saját ültetvényei is voltak a szövetkezeti munka mellett, a borászkodással pedig kiegészítésképpen foglalkozott. Eleinte nem is árulta palackozva a borait, csak a barátainak adta őket, és egy–két étteremnek szállított. Jelenleg a tágabb család 8-10 tagja talált munkát a nagyszerűen működő vállalkozásban. Pincészetük jövőjét a Kéknyelű szőlőfajtában látják, amiből pezsgőt is készítenek.
A család őshonos állatok tartásával is foglalkozik. A virágos erdőszéli dombokon legelésző szürke- marhák és juhok végül a vendégek tányérján finom falatként végzik.
A búcsúzásnál megtudtuk, hogy a család 2014-ben valósította meg régi álmát, a Borműhelyt, mely Badacsony szívében egy 1900-as években épült villa pincéjében található. A hosszú nap után mi is meglátogattuk a hangulatos, nyitott, de esőtől védett Borműhelyt. Kerthelységében jól esett a pihenés: finom ételek, csodás borok, lágy zene. Aki év közben idelátogat, információt kaphat többek között a bor illemtanáról, és a kulturált fogyasztás ABC-jéről. Egy borász segítségével betekintést nyerhetnek a borkészítés rejtelmeibe is, miközben ízlelgethetik a jóízű Istvándy borokat.
(X)