;

nők;édesanyák;női képviselők;Politikus nők;

Az EU-ban már csak három tagállam van, ahol nincs női miniszter, ezek közé tartozik Magyarország is FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Kellenek itt bárkinek is nők?

Európai átlagban is macsó a törvényhozásunk azzal a 10 százalékos női jelenléttel, ami világviszonylatban a 151. helyhez, uniós tekintetben pedig leginkább a sereghajtáshoz elég. Magyarország a női miniszterek arányát tekintve 2016-ben is az utolsó helyen végzett 0 százalékkal, persze holtversenyben sok-sok férfias országgal. Pedig a nők szüntelen törnek előre a világban, noha a magyar kormányfő szerint túl durva számukra a politika.

Miközben újra és újra fellángol a "női miniszterelnököt akar a baloldal" típusú, nyári uborkaszezonban taroló cikkek divatja, a magyar nők politikai részvétele évek óta, stabilan siralmas. Az Interparlamentáris Unió (IPU) egy olyan világszervezet, amely többek között nyilvántartja és évről évre összesíti a világ nemzeti parlamentjeinek adatait. Idén is készítettek egy hatalmas, böngészhető világtérképet a nők létszámáról és pozícióiról a politikai döntéshozatalban, ám nem meglepő, hogy Magyarország a 2014-es parlamenti választás és nőmentes kormányalakítás után nem lépett előre, de nemcsak a kormányban uralkodnak a férfiak, hanem a törvényhozásunkban is. Az idei adatokat - egyelőre még csak angolul - július elején publikálta a szervezet, Magyarország pedig mindössze a 151. helyet szerezte meg a 192 vizsgált országból.

Húsz nőtagja van ugyanis a 198 fős nemzeti parlamentnek, amivel hazánk alig 10 százalékos reprezentativitást enged a nőknek a törvényhozásban. A gyakorlatban azonban ennél jóval sivárabb a kép: Magyarországon leginkább a KDNP-ben gondolják azt, hogy a nő helye inkább a konyhában és a gyerekszobában van, mint az Országházban, a kisebbik kormánypárt képviselői között ugyanis mindössze 7 százalék a részarányuk. A Fidesz és a Jobbik frakcióinak nemek szerinti összetétele szintén a konzervatív értékrendet tükrözi, a nők előbbinek 7, utóbbinak pedig 8,3 százalékát teszik ki. Az MSZP-nél 13,7 százalékos arány, míg az LMP-frakció nemi összetétele láttán a feministák elégedetten csettinthetnek, hiszen a női részarány kereken 40 százalék, bár igaz, hogy ez mindössze két képviselőnőt jelent. Eközben Magyarországon továbbra sincs női miniszter, de a kormányzás és az államigazgatás egyéb, valódi vezető posztjain sem tobzódnak a nők. Nem véletlenül.

A magyar politika egyik nagy rejtélyére derült ugyanis fény egy tavaszi zárt körű beszélgetésen. Miért nincsenek nők Orbán Viktor harmadik kormányában - tették fel a kérdést Orbán Viktornak egy, a 444 cikkében feltárt hangfelvételen. A kormányfő érvelésének az egyik kulcsmondata pedig az volt, hogy "emlékszem, szegény Lamperth Mónika mit kapott." A portál cikkéből az is kiderült, hogy a miniszterelnök szerint a magyar politika alapvetően a folyamatos karaktergyilkosságra épül, az ebből eredő brutális helyzeteket pedig a nők szerinte nem bírják. "Pedig mi egy kulturáltabb népség volnánk a magunk felfogása szerint ellenzékben, de még ott is emlékszem néhány dologra polgári oldalról" - fogalmazott Orbán, akiről - társaival egyetemben - köztudott, hogy több évnyi ellenzéki politizálást épített ellenfelei "személyes amortizációjára". És bár Európában Orbán szerint "divatos téma", hogy a nők több lehetőséget kapjanak a politikában, a mostani magyarországi állapotok között el sem tud képzelni egy női minisztert.

Az már más kérdés, hogy Orbán maga Czunyiné Bertalan Juditot, a köznevelési államtitkári posztról azóta elbukott politikustársát tudná egyszer, majd "humán-miniszterként" elképzelni, s ne csak az említett államtitkár kvalitásait és eddig teljesítményét, de a férfiasan "lekezelt", az oktatás, az egészségügy, a kultúra, a családügy és a sport portfólióját is magába foglaló csúcstárca kormányzati befolyását se feszegessük. Sőt, még azt se rójuk föl Orbánnak, hogy miközben ő a politikai élvonalról értekezett, Magyarországon másod-, sőt, harmadosztályban is alulreprezentáltak a nők a politikával, például az 54 államtitkár között mindössze hat nő van.

Mindeközben a Magyar Idők a legújabban azzal riogatja hűséges olvasótáborát: "a baloldali pártok készek női miniszterelnök-jelöltet állítani, támogatni". A lap több pártot megkérdezett, konkrét nevet hivatalosan sehol sem közöltek, de egyértelművé tették, hogy saját soraikban sok az olyan politikusnő, aki alkalmas lenne az ország vezetésére. A "baloldal" körében népszerűnek számít Szél Bernadett (LMP), Szabó Tímea (PM), Vadai Ágnes (DK) és Kunhalmi Ágnes (MSZP) - sorolták, majd a kormánylap körkérdést intézett a pártokhoz, s mint maguk megjegyezték: a DK-t ugyan nem faggaták, de "évek óta a baloldal női miniszterelnök-jelöltjeként emlegetik Gyurcsány Ferenc feleségét". Dobrev Kláráról férje már korábban is, most is azt mondta, tehetséges, a közélet iránt érdeklődő, sokat tapasztalt asszony, de nincs politikai ambíciója, és nem is lenne szerencsés a szerepvállalása. A lap szerint ennek ellenére a volt kormányfő nejének népszerűsége töretlen a hívek körében, a "Dobrev Klárát miniszterelnöknek" Facebook-csoportnak immár több mint háromezer tagja van.

Érdekes, ahogyan a kormánylap e témát feszegette, méghozzá Gyurcsány feleségét hozva lényegében "elrettentő" példaként, hiszen a cikkből úgy tűnhetett, miközben a magyar társadalom egy nem is régi felmérés alapján nagyon is nyitott a politikusnőkre, valójában csak bizonyos feleségek, méghozzá a mai napig ellenségszerepben tartott, bukott kormányfő által irányított szereplőként jöhetnek szóba az ország vezetőjeként. Pedig az Integrity Lab kutatócég felmérése szerint, amelyben a női politikusok társadalmi megítélését vizsgálták, a válaszadók a nőket is teljes mértékben alkalmasnak tartják a politikai pályára. A túlnyomó többség, a megkérdezettek 84 százaléka elutasítja, hogy azért lenne kevés nő a parlamentben, mert ők kevésbé lennének alkalmasak. Ezzel a "politika, mint férfi terrénum" nézettel eszerint csak minden nyolcadik magyar ért egyet. A kutatócég e kérdésnek szentelt tanulmánya szerint csak egy olyan pártot találtak, amelynek a szimpatizánsai az átlagnál magasabb arányban tartják politikusnak alkalmatlannak a nőket - ez pedig a Fidesz. A kormánypárti szavazók között 22 százalék gondolja így. Egyértelmű különbség látszik a jobb- és a baloldali pártok között abban, hogy a Fidesz, illetve a Jobbik szimpatizánsai között többségben vannak azok, akiknek nem fontos, hogy egy párt minél több női jelöltet állítson. Ezzel szemben az MSZP, DK, illetve az Együtt, PM, LMP szimpatizánsainak 60-70 százaléka válaszolt úgy, hogy ő szívesebben szavaz olyan pártra, ahol ez fontos. A mérés szerint nincs olyan összefüggés, hogy egy női választó számára fontosabb lenne, hogy egy párt odafigyeljen arra, mennyi női jelöltet állít, és az alkalmasság kérdésében sincs eltérés. A szavazók bő négytizede szívesebben szavaz arra a pártra, amelyik fontosnak tartja, hogy minél több női jelöltet állítson; 49 százalék számára viszont ez nem jelent ilyen előnyt.

A kutatók valóban arra is rákérdeztek, hogy mit szólnának a válaszolók egy női miniszterelnök-jelölthöz. Ők a realitásokkal indokolják, de talán ebben a megrendelőnek is lehetett szerepe, mindenesetre a felmérésben valamiért csak a baloldali, liberális pártok által támogatott női indulóra kérdeztek rá, náluk pedig 58 százalék ért egyet azzal, hogy a pártjaiknak 2018-ban női miniszterelnök-jelöltet kellene állítani. A Együtt, PM, MLP szavazók kétharmada, az MSZP-sek 57 százaléka, míg a DK-sok fele támogatta ezt, noha az utóbbi táborban igen magas volt a bizonytalanok aránya.

A nyugati világ vezetői között most látványos emelkedik a nők aránya, és emögött ugyan a politikusi derékhad kevésbé elnőiesedett, a tendencia nagyon is bizakodásra ad okot. Szinte köztudott ugyanis: a politikai életben több akadálya van a nemek közti egyenlőség felé történő haladásnak, mint bármely más területen. Ugyanakkor a szakemberek többnyire egyetértenek abban, hogy szükség van női vezetőkre. Egyes nézetek szerint ha kevés nő kap szerepet a politika világában, nem érvényesülnek bizonyos - társadalmilag inkább nőiesnek gondolt - tulajdonságok, mivel a nők empatikusabbak, könnyebben fogadják el más emberek nézőpontját, etikusabbak, kevesebb kockázatot vállalnak és ritkábban vesznek részt illegális tevékenységekben, így tevékenységük a békés konfliktusrendezéstől kezdve a szociális érzékenység, azaz a társadalmi szolidaritás növelésén át, egészen a kiváló gazdasági képességük alkalmazásáig terjedhet.

Nemcsak a világtól, Európától és a régiótól is lemaradunk
Az Interparlamentáris Unió adatai szerint idén is Ruandában a legnagyobb a női képviselők aránya, 63 százalék. Még egy ország van, ahol a képviselők több mint a fele nő, Bolívia (53 százalék), de ezek kirívóan magas számok, és több esetben nem éppen a női egyenjogúság kifejeződésének, inkább a férfi politikusok korrupcióban való magas arányú részvételének tudhatóak be. A világ összes parlamenti alsó és felsőházát számításba véve a nők 22.7 százalékban képviselők. Az Európai Unió mintegy 26 százalékával már nem előzi meg Észak-Amerika és Dél-Amerika csaknem 28 százalékát, míg a többi európai országban ez a szám megközelíti a 22 százalékot.
Afrika Szaharától délre fekvő térségében a százalékarány 23, Ázsiában 19, az arab országokban 18 és a Csendes Óceáni térség országaiban 13. A parlamenti elnökök között a nők mindössze 14 százalékban találhatóak.Európán belül az élen, mint mindig, északi szomszédaink, Finnország és Svédország áll: 43 százalékban nők a képviselők, míg Magyarország a régiójától is lemaradt: a nők aránya az Országgyűlésben 10 százalék, ezzel csupán a 26. helyen kullog, sereghajtóként. A nők politikai részvételét tekintve az Európai Unió tagállamaiban a parlamentek (kétkamarás parlament esetén az alsóházak) 28,6 százalékát teszik ki a nőképviselők, a kormányok minisztereinek pedig 27,6 százaléka nő. Az elmúlt egy évtizedben ez mindkét esetben 6,5 százalékpontos emelkedést jelentett, így jelenleg pedig már csupán három olyan tagállam van, mely kormányának egyetlen női minisztere sincs: Szlovákia, Görögország, Magyarország.


Rekorderek és a befolyásosok

Nem meglepő, hogy a nők politikai elkötelezettsége kevésbé erős, mint a férfiaké. Sokáig ugyanis kifejezetten eltiltották a közügyektől, s társaik képviseletétől a nőket. Minthogy választójoguk és választhatóságuk Franciaországban az 1944. évi április 21-i rendelkezéssel lépett életbe, alulreprezentáltak a politika világában. Pedig sikeres példák éppenséggel akadnak. Nem nagy újdonság, hogy a világ legbefolyásosabb államait lassanként már nők vezetik: Theresa May a politikai káosz tetőfokán lépett hivatalba, s lett Nagy-Britannia második női miniszterelnöke, miután David Cameron lemondott tisztségéről. Hillary Clinton lehet az Egyesült Államok első női elnöke, amennyiben ő nyer novemberben Donald Trump ellen. A világnak már több női államfője, illetve miniszterelnöke van, Angela Merkel jelenleg a világ egyik legbefolyásosabb politikai vezetője, sőt, tavaly ő lett a legbefolyásosabb ember az amerikai Forbes listáján.

Jelenleg több mint húsz női kormányfő, államfő vagy uralkodó van hatalmon a világon. Ez a világ 196 független országára vetítve kifejezetten kevés, főleg, ha hozzávesszük, hogy a világ országgyűléseiben a nők aránya csak 22,6 százalék. Igaz, ez a az arány húsz évvel ezelőtt még csak 11 százalék volt, ami azt mutatja, hogy a nők jelentősége, ha lassan is, de növekszik a politikai életben. Eddig 79 országban került nő a legfőbb tisztségekbe. Az első női elnök a Tuva Népköztársaság utolsó államfője Khertek Anchimaa-Toka (1940-1944), az első női miniszterelnök Ukrajna első miniszterelnöke Jevgenyivna Bogdanovna Bosh (1917-1918) volt. A legtöbb női államfő San Marinóban (16), a legtöbb miniszterelnöknő Norvégiában volt (5). Az elnöki pozíciót a leghosszabb ideig az izlandi Vigdís Finnbogadóttir töltötte be, 16 évig, a legrövidebb ideig pedig a bissau-guineai Carmen Pereira, az ecuadori Rosalía Arteaga Serrano és az osztrák Barbara Prammer 2 napig. A miniszterelnöki pozíciót a leghosszabb ideig a srí lankai Sirimavo Bandaranaike töltötte be 17 évig, a legrövidebb ideig a madagaszkári Cécile Manorohanta 2 napig. Három országban Guyana-n, Srí Lankán és Burundiban fordult elő, hogy ugyanaz a női politikus töltötte be a miniszterelnöki és elnöki tisztséget.

Egy hétfő reggel nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás szerint New York államban Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt 30 százalékpontos előnnyel vezet a republikánus elnökjelölt, Donald Trump előtt.