halottak;Etiópia;tüntetéshullám;

- Száz halott Etiópiában

Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet adatai szerint már száz körül jár az Etiópiában kirobbant tüntetéshullám áldozatainak száma. A legsúlyosabb összecsapások helyszíne – jelentette a BBC – az afrikai ország északi részén található Bahir Dar városa, ahol mintegy 30 halottat követeltek a rendőrséggel történt összecsapások.

A tiltakozások fő kiváltó oka két tartomány, Oromia és Amhara mind kilátástalanabb gazdasági helyzete. E két régió még az elmaradottnak számító afrikai államban is kirívóan szegény, az életszínvonal jócskán elmarad a főváros, Addisz Abeba környékéhez képest. A sorozatos demonstrációkra a rendfenntartó erők egyre keményebb választ adtak, az Amnesty International beszámolója szerint éles lőszert vetettek be a felvonulók ellen. A kormány illetékesei szerint azonban „belső és bizonyos külhoni ellenségek, illetve a szociális média aktivistái” okolhatók a történtekért. A tüntetők letartóztatása az erőszak elharapódzásának megakadályozását szolgálta – magyarázta az eseményeket a kormány szócsövének tekintett Fana Broadcasting Corporation (FBC) hírügynökség. Az Addisz Abeba legjelentősebb szövetségesének tartott Egyesült Államok egyelőre eddig csupán nyilatkozatokkal reagált a történtekre: Washington „mély aggodalmának” adott hangot az erőszakcselekmények miatt, ugyanakkor a Fehér Ház fontosnak nyilvánította azt is, hogy ne csorbuljanak a tüntetők emberi jogai.

Nagaszakiban ma – helyi idő szerint 11 óra után két perccel – néma csenddel emlékeztek a második világháborús amerikai atomtámadás áldozataira. 1945. augusztus 9-én épp akkor dobták a déli Kyushu sziget nyugati részén levő japán városra a plutónium-töltettel ellátott bombát. A nukleáris támadásban körülbelül 40-80 ezer ember veszítette életét. Ha a radioaktív sugárzásba később belehaltakat is beszámítják, akkor a szakértők 130-240 ezer áldozatról beszélnek.