brókerbotrány;

- Lassú munka

Alig néhány ezer karcaginak csenghet ismerősen Dobrai Sándorné neve, pedig a 61 éves asszony azzal a kétes hírnévvel dicsekedhet, hogy pillanatnyilag az Interpol is egyszerűen bottal ütheti a nyomát. Ugyanakkor a pénzügyekben kicsit is jártasak számára komoly fejtörést okozhat, hogy közel ezer embertől miképpen tudott ócska, könnyen átlátható piramisjátékával több 10 milliárd forintot kicsalni, az Alföldnek azon a tájékán, amelyet aligha tarthatunk a jómód szülőföldjének. A Kun Mediátor Utazási és Pénzváltó Kft. körözött ügyvezető igazgatója, aki "Bróker Marcsikaként" híresült el, máig tudatja a cég honlapjára tévedőket: "Álom és valóság. Mi összekötjük."

Csak a tények kedvéért: két aktív kormánytag, az egykori helyi polgármester Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, és Varga Mihály, a karcagi református egyházközség korábbi, nagykun származására büszke, presbitere, a nemzetgazdasági tárca birtokosa, minden bizonnyal nem egyszer szembesülhetett, a saját körzeti televíziós csatornát működtető "Marcsika" üzelmeivel. Ha másként nem, hát az ügyfelekké vált rokonok, ismerősök révén. De a jogász, illetve a közgazdász végzettségű minisztereknek nem tűnt fel semmi a gyanús, a szélhámos ajánlatainak híre kapcsán.

És hasonló cipőben járhatott a pénzügyi felügyeletet gyakorló nemzeti bank is, amely újabban az ügyfeleket szereti "fogyasztónak" nevezni. Feledvén azt, hogy nem mindegy, hogy egy zsák rohadt krumplit sóznak-e a nyakunkba, vagy évtizedek családi megtakarításai válnak köddé. A pénzügyi szolgáltatók ugyanis nem a saját tőkéjüket kockáztatják, hanem a banki körökben elterjedt bont-mot szellemében járnak el: "Az én játékom - a te pénzeddel."

Az MNB a napokban büszkén tudatta: hivatalból indított piacfelügyeleti eljárásokat zárt le, és a Kun-Mediátorra félmilliárd forint bírságot szabott ki. Bő egy év után képesek voltak feltárni, hogy "a társaság a hitelintézeti törvény által felügyeleti engedély hiányában tiltott pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végzett, mivel üzletszerűen betétnek nem minősülő, más, visszafizetendő pénzeszközt gyűjtött a nyilvánosságtól”. Tették mindezt akkor, amikor végre döntés született a karcagi - eredetileg utazásszervezésre vállalkozó - cég felszámolásáról.

S, ha már "Marcsikáék" nyakába bírságot varrtak, ezzel egyidejűleg a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt.-nél is megállapították, hogy tiltott betétgyűjtést végeztek, aminek 550 millió forintos büntetés lett az ára. A csontig lesoványodott egykori Quaestor-tulajdonos Tarsoly Csaba már túl is esett az első bírósági tárgyalási napokon, amikor az MNB észbe kapott, és némi öndicsérettel tudatta, hogy „folyamatos egyeztetésekkel segítette a nyomozó hatóság munkáját ezen ügyekben”.

Szomorú tanulság: az ügyfelek ebből semmit se érzékelnek.