Nyári vakációja előtti utolsó sajtóértekezletén Obama hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok a jövőben is agresszíven folytatja a harcot az IS ellen. Az elnök rámutatott, hogy az Irakban és Szíriában iszlamista kalifátus felállításáért harcoló terrorszervezet jelentősen visszaszorult, kénytelen lesz feladni célját, hogy összefüggő területet alakítson ki, fokozta ugyanakkor támadásait Európában, nyugati államok ellen. Rámutatott, hogy az IS más stratégiát alkalmaz, mint az al-Kaida, nem sokezer ember életét követelő terrormerényletekkel, hanem kisebb, de előre nem jelezhető csapásokkal sokkol. „Rájöttek arra, hogy néhány radikális, de akár egyetlen ember által végrehajtott terrorakció is fenntarthatja a szorongás és a félelem légkörét” – magyarázta az amerikai elnök, nem tagadva, hogy az Egyesült Államokban is lehetnek aktivizálható, alvó sejtek.
Leszögezte ugyanakkor, hogy az IS nem győzhet az Egyesült Államokkal, a NATO-erőkkel szemben, s elkerülhetetlenül bukásra van ítélve. Emlékeztetett az elnök, hogy a nemzetközi koalíció két év alatt már 14 ezer légicsapást hajtott végre az IS állásai ellen Irakban és Szíriában. Rakka és Moszul felszabadítása azonban még távol van, közölte. Obama bírálta Oroszország szírai szerepvállalását, de nem zárta ki az együttműködést Moszkvával a szíriai feszültség enyhítése, az IS és az al-Kaida elleni fellépés erősítése érdekében. Jelezte ugyanakkor, hogy orosz részről nem tettek meg minden szükséges lépést, s nem biztos benne, bízhat-e Vlagyimir Putyinban.
Kérdésekre válaszolva az elnök leszögezte, Washington nem fizet váltságdíjat túszokért, cáfolta, hogy idén januárban négy amerikai szabadulása és egy Teheránnak címzett, 400 millió dolláros készpénzátutalás között kapcsolat lett volna. Obama hangsúlyozta, noha a pénzátutalás és a foglyok hazatérése ugyanazon a napon történt, a 400 millió dollár nem váltságdíj volt, az Egyesült Államok korábban befagyasztott tartozását rendezte Teheránnal. A republikánus elnökjelölt, Donald Trump az állítólagos tranzakció miatt élesen támadta az elnököt, s azt állítva, Iránnak videófelvétele van a pénz átadásáról. Ezúttal is a milliárdos tévedett, szóvivője volt kénytelen visszavonni a kijelentést, cáfolva, hogy főnöke bármiféle iráni videót látott volna. Trump meglepetésre, tegnap maga is elismerte, hogy tévedett, valójában a négy amerikai túsz Genfbe érkezéséről látott felvételre gondolt.
Az újságírók megkérdezték, tanácsos-e az Obama szerint az amerikai elnöki posztra alkalmatlan Donald Trump számára nemzetbiztonsági tájékoztatókat tartani, Obama reményét fejezte ki, hogy a milliárdos elnökjelölthöz méltóan viselkedik, s nem fecsegi ki az ott hallottakat. A CNN szerint ugyanakkor a két elnökjelölt csak közepes szintű hírszerzési tájékoztatást kap, a legszigorúbban titkosított információkat tartalmazó jelentést csupán a hivatalban lévő elnök kapja meg, a jelöltek nem.