Törökország a napokban diplomácia csatornákon keresztül kérte néhány Magyarországon működő, értékelése szerint a törökországi puccskísérlettel összefüggésbe hozható terrorista szervezethez kötődő, annak szellemi és pénzügyi támogatást nyújtó intézmény, illetve szervezet felszámolását - válaszolta megkeresésünkre a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM). Magyarország határozottan elítéli a terrorista struktúrák által szervezett törökországi puccskísérletet és kiáll a Török Köztársaság demokratikusan megválasztott kormánya mellett, valamint a vonatkozó magyar jogszabályokkal összhangban támogatja Törökország terrorizmus elleni harcát. Ebből következően kész a hatályos törvényi előírások szigorú betartása mellett megvizsgálni a török kérést. A KKM ennek megfelelően a kérést az illetékes magyar szervekhez továbbította.
Bár a török fél és a magyar kormány sem nevezett meg konkrét iskolát a neten elérhető, nem hivatalos adatbázisokból arra lehet következtetni, hogy a kőbányai központú Orchidea iskoláról és annak angyalföldi telephelyéről lehet szó – szúrta ki az Index. A portál elérte Orosz Balázst, az angyalföldi tagiskola igazgatóhelyettesét, aki azt mondta: "nem tudja megmondani", van-e bármi közük Fethullah Gülenhez, az Amerikában élő hitszónokhoz. Szerinte az iskolában semmiféle politikai vonal, eszme nem jelent meg, egyetlen olyan rendezvény, foglalkozás, vagy beszéd nem volt, ami bármilyen módon a politikához köthető, bárkit bármilyen irányba befolyásolna. Az iskola tanulói hozzájárulásokból és az állami normatívából tartja fenn magát, nem tudnak arról, hogy lenne olyan támogatójuk, aki nagyobb összeggel segíti a működésüket.
A magyar kabinet nincs könnyű helyzetben. Egyfelől mindeddig igyekeztek semmi rosszat nem mondani a török folyamatokra - ahogyan az a Népszavának küldött válaszukból is kiderült -, sőt, Szijjártó Péter korábban kijelentette: "Törökország Magyarország barátja és stratégiai szövetségese, Magyarország szolidáris a Törökországban demokratikusan választott kormánnyal és a török elnökkel is". Orbán Viktor miniszterelnök pedig Tusványoson leszögezte: "a legfontosabb, hogy Törökország stabil maradjon, mert ha instabillá válik, akkor abból a térségből aztán az Európai Unióra mindenfajta szűrés, kontroll és akadály nélkül zuhan rá sok tízmillió ember." Vagyis feszültséget okozhat, ha ellenállnak a kérésnek, másrészt viszont vitatható lépés lenne egy független alapítványi iskola bezáratása.
A törökök a BBC összeállítása szerint több országban is kérték a gülenistának tartott oktatási intézmények bezáratását. A "kérésnek" ellenálló Kirgizisztánt a török külügyminiszter azzal a mondattal fenyegette meg, hogy "ha nem változtat a gülenistákkal kapcsolatos hozzáállásán, akkor a törökök változtatnak az országhoz való hozzáálláson". Megkerestük a magyarországi török nagykövetséget is az ügyben, de választ egyelőre nem kaptunk.