Zöldzóna;veszély;fecskék;

Az emberek segítségére is várnak FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

- Nagy veszélyben lehetnek a fecskék

Az elmúlt 15 évben megfeleződött a hazai fecskeállomány. A molnár- és füstifecskék fészkei az élőhelyek csökkenése, a fészekrakáshoz szükséges anyag hiánya és az emberi rongálás miatt lassan eltűnnek a házak faláról, a partifecskék pedig a folyószabályozás miatt maradnak költőhely nélkül - figyelmeztetett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. 

Mint írták, a hatékony fecskevédelemhez elengedhetetlen a hazai állományok folyamatos megfigyelése. Ennek érdekében minden évben júniustól augusztusig költőhelyükön, az ősz folyamán pedig a vonulás során használt éjszakázó helyeken függönyháló segítségével fogják be a fecskéket, és egy gyors mérést követően meggyűrűzik őket. Emellett a lakosság bevonásával online fecskefigyelő adatbázist üzemeltetnek 2010 óta.

A fecskék állománycsökkenésének megállításához a lakosság segítségére is szükség van. Az emberekkel való együttélés sokszor rendkívüli nehézséget jelent. Sajnos sokan szánt szándékkal verik le a fecskefészkeket a költés okozta "piszok" miatt. Az egyesület azt javasolja, aki környezetében találkozik ezzel a jelenséggel, vagy esetleg zavarja az eresz alatt fészkelő fecskék ürüléke, az szereljen fel fecskepelenkát!

Ez a kis deszka megkönnyíti az együttélést" - írták, hozzátéve: a homokos vagy löszös függőleges partfalakban fészkelő partifecskék ideális fészkelőhelyei is Európa-szerte eltűnőben vannak elsősorban a folyószabályozások miatt. A Tisza magyar szakaszán fészkelő 30 ezer páros állomány 3 ezer párra csökkent az elmúlt 25 év alatt.

A probléma orvoslása érdekében az egyesület munkatársai önkéntesekkel együtt költőhelyeket hoznak létre 10-15 méter hosszú, 1,5-2 méter széles mély, függőleges árkok készítésével; ugyanakkor felújítják a partfalakat és megtisztítják a zavaró növényzettől a partifecskék fészkeinek otthont adó falakat. Munkájukhoz adományozók felajánlásait is várják.

Óránként 50 szúnyogcsípést el kell tűrniük a vízparti nyaralóknak, mert a szaporulatnak kedvezett az idei trópusi-monszunos nyár. Egyre több idegesítő hangú vérszívó garázdálkodik a vizek közelében. A pihenni szándékozók, főként a külföldi turisták mind frusztráltabbak amiatt, hogy elégtelen az irtás. Két éve az állam vette át a „gyérítési” feladatokat, és azóta ez úgy is működik, mint a rezsicsökkentés – átveréssel.