Kína;árnyékbank;

- Duzzad a kínai árnyékbankrendszer

Tovább növekedett az úgynevezett árnyékbankrendszer Kínában, ami immár az ország bankszektorának harmadát teszi ki, egyre komolyabb veszélyt jelentve a világ második legnagyobb gazdaságának pénzügyi stabilitására - írta a Biztosítási Szemle.

A Moody's adatai szerint az elmúlt évben mintegy 30 százalékkal növekedett az árnyékbankrendszer, elérve ezzel az 54 billió jenes értéket (körülbelül 8,1 billió dollár). Ha nem éreznénk a számok súlyát, akkor tegyük hozzá, hogy ez érték Kína teljes gazdasági teljesítményének 78 százalékával egyenlő, és a teljes banki vagyon 27,6 százalékát teszi ki. 2011-ben utóbbi érték még "csak" 17,2 százalék volt, de erőteljesen növekedve 2014-re már 24,3 százalékra emelkedett.

Az árnyékbankrendszeren jellemzően olyan, hitelezésben érintett pénzügyi közvetítőket értünk, akik alig,vagy egyáltalán nincsenek kitéve a pénzügyi felügyeletek előírásainak, illetve a szabályozott működésű szereplők szabályozatlan tevékenységeit is szokás ide venni. A fentiekből is jól látszik, hogy egyre égetőbbé válik a kínai állami szervek beavatkozása, a kockázatos gyakorlatok szabályozása, különösen mivel a fizetésképtelenné váló vállalkozások száma is egyre nagyobb ütemben emelkedik. A szándék látszólag megvan, a döntéshozók nyilatkozataiból ugyanis egyre inkább az afelett érzett aggodalom tűnik ki, hogy a gazdaság túlzottan nagy mértékben van kitéve az intenzív hitelezés kockázatainak.

Ennek ellenére az árnyékbankrendszer látszólag megállíthatatlanul növekszik, köszönhetően annak is, hogy túlkapacitással sújtott valamint a kifejezetten rossz hitelprofillal rendelkező vállalkozások alternatív finanszírozási formák felé fordulnak, miközben a befektetők magasabb jutalékok ígérete felé mozdulnak.

Mindezek együttes eredményeként a pénzügyi kockázatok erőteljesen emelkednek, és mivel a világ második legnagyobb gazdaságáról van szó, a kockázatok lehetséges hatásai sem maradnának az ország határain belül. A közepes méretű bankok ezzel párhuzamosan egyre összetettebb eszközökhöz nyúlnak annak érdekében, hogy továbbra is tudjanak hitelezni, illetve egyre több meglévő hitelt strukturálnak át, tovább növelve ezzel a lassuló gazdasággal kapcsolatos kockázatokat. A bankok ráadásul az árnyékhitelezési eszközök révén elképesztő módon ki vannak téve az igen nagymértékű volatilitás jellemezte kínai tőzsde hatásainak.

Az elemzői várakozásoknál gyorsabb ütemben csökkent a munkanélküliek számaránya. Április-júniusban éves szinten 5,1 százalékos volt ez az arány. A KSH csütörtökön közzé tett adataiból az is kiderült, hogy a kétségtelenül mutatós számok annak köszönhetőek, hogy mint mindig, ezúttal is figyelembe vették a közmunkások és a tartósan külföldön munkát vállaló magyarok seregét. Ha őket nem számítjuk be, akkor már korántsem ilyen kedvező, 10,2 százalékos a munkanélküliek aránya.