Németország;kiadatás;Törökország;puccskísérlet;Güllen-hívők;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Németországban is vannak puccsisták?

A Németországban élő feltételezett Güllen-hívők kiadatását kérte tegnap Berlintől Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter, jelentette a CNN Türk televízió nyomán a Reuters hírügynökség. 

A török diplomácia vezetője szerint a sikertelen ankarai puccskísérlet értelmi szerzőjének tartott, az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő Fethullah Güllen hitszónoknak több követője van Németországban is az ott élő török kisebbség soraiban, köztük bírák és ügyészek is. Cavusoglu azt is bejelentette, hogy 88 embert bocsátanak el a puccskísérlet miatt.

A török igazságügyi minisztérium szerdai értesülései szerint Gülen a napokban elhagyta amerikai lakóhelyét, és nem tudni, hova ment. Olyan hírek is napvilágot láttak, hogy Egyiptomba menekült a hitszónok, de Kairó tegnap ezt hivatalosan is cáfolta.

A török fegyveres erőktől mintegy 1700 tisztet távolítottak el eddig, köztük csaknem 150 tábornokot és admirálist. Ez a vezetői kar 40 százaléka. Csütörtökön két magas rangú tábornok távozott magától, a szárazföldi erőknél dolgozó Kamil Basoglu és Ihsan Uyar.

Csütörtökön a Legfelsőbb Katonai Tanács is összeült, Binali Yildirim török miniszterelnökkel egyeztetett a puccsban érintettek (vagy érintettnek nevezettek) jövőjéről, arról, hogy kik lesznek az új parancsnokok és milyen lesz az új hadsereg. A tanács döntését még Recep Tayyip Erdogan elnöknek is jóvá kell hagynia.

Jó kezekben hagyom a Demokrata Pártot – nyugtatta meg a hallgatóságot az elnökjelölő konvenció harmadik estéjén Barack Obama. Az amerikai elnök és Joe Biden az alelnök is felsorakozott a már hivatalosan is elnökjelölt Hillary Clinton mellett. Trump-paródiával mutatkozott be Clinton alelnökjelöltje, Tim Kaine szenátor.