Ha megfelelnek, akkor szerződéses katonák lehetnek, ha viszont nem fogadják el az állásajánlatot, hónapokra kiesnek a közfoglalkoztatotti rendszerből, elveszítik mostani munkájukat - írta a portál. A HM erre reagálva kiemelte: a sorkatonai szolgálat 2004-es megszűnésével a honvédség "nem kötelez és nem is kötelezhet senkit arra, hogy akarata ellenére szerződést kössön, illetve a soraiba lépjen". A honvédség "hosszú távú és biztos munkalehetőséget kínál a közfoglalkoztatotti programban dolgozók számára, míg a közmunka csak egy ideiglenes állapot". Aki megfelel az elvárásoknak és követelményeknek, a közfoglalkoztatotti bérnél jóval magasabb fizetést kap - hangsúlyozták.
Mindennek igencsak ellentmondanak a portál értesülései, mint írták: a HM a közmunkásoknak kiküldött behívóban is kiemelte, a megjelenés kötelező, s a vonatkozó jogi szankciókat is felvázolták. Minderről a minisztérium hallgatott, csak azt közölte, júliusban 13 megyében zajlik toborzás, s a tájékoztatókon kizárólag a szerződéses katonai szolgálat vállalásának feltételeit, valamint a szerződéses katonák kötelezettségeit, járandóságait ismertetik. Céljuk egyrészt a Magyar Honvédség legénységi állományának utánpótlás-biztosítása, emellett a közfoglalkoztatottak munkaerőpiacra történő be-, illetve visszavezetése.
Az MSZP szerint ugyanakkor Honvédség drasztikus létszámhiányának problémáját nem lehet közmunkások "sunyi zsarolásával" megoldani ahelyett, hogy olyan életpályát és perspektívát kínálna a kabinet a fiataloknak, mellyel vonzóvá tennék a katonai pályát. A honvédelmi tárca nyilatkozata pedig szerintük nem túl hiteles annak fényében, hogy már kiderült, mit jelent az önkéntesség a Fidesznél: évekkel ezelőtt a kormány a szolgálati nyugdíjasokat hasonló zsarolással kényszerítette a tartalékos rendszerbe, miközben elvette a nyugdíjukat.
A párt azt is kiemelte, a Fidesz-kormánynak a közmunkások helyzetét piaci munkahelyek megteremtésével, a honvédség létszámát pedig megfelelő körülmények biztosításával kellene orvosolnia. Hasonló véleményen van a Demokratikus Koalíció (DK) is. Gyurcsány Ferenc pártja rámutatott: törvényt, emberi jogokat, alapvető tisztességet és honvédelmi érdeket is sért az Orbán-kormány akciója, hiszen a katonaságot nem vállaló közmunkásokat három hónapra kizárhatják a közfoglalkoztatottsági rendszerből, ami igazságtalan.
Ezen felül a Honvédségnek nem érdeke, hogy kiképzetlen emberek kerüljenek a kötelékébe: "aki ilyenre kényszerít magyarokat, az kockáztatja Magyarország biztonságát" - írták. Az Együtt szerint pedig Orbán Viktor illiberális államának újabb bizonyítéka a közmunkások körében szervezett kényszertoborzás: "ilyen megoldásokat a keleti despoták a szabadságot minden eszközzel korlátozó államaiban szokás csak alkalmazni, amelyben emberek tízezreit teszik egzisztenciálisan függővé a hatalmon lévők elnyomó politikájától" - fogalmaztak.